Victor Dodig postaje većinski vlasnik Cibone |
| Objavljeno: 18.03.2026 / 16:59 |
| Autor: SEEbiz / Sportske novosti |
| ZAGREB - Sva je prilika da se ovoga proljeća zaustave dva desetljeća propadanja Cibone, nekada kultnog hrvatskog kluba, ponosa Zagreba, dvostrukog europskog prvaka koji se u međuvremenu pretvorio u sportsko ruglo i financijski košmar u kojemu se dugovalo svakome onome tko je zakasnio ući u tramvaj na Savskoj. |
|
Za idući četvrtak, 26. ožujka, sazvana je redovna sjednica Gradske skupštine na kojoj će Tomislav Tomašević, zagrebački gradonačelnik, pod točkom pet zatražiti od zagrebačkih zastupnika da usvoje prijedloge zaključka o preoblikovanju Cibone u sportsko dioničko društvo. Tim će se činom i službeno otvoriti proces preoblikovanja koji bi, temeljem aktualnog Zakona o sportu, dopustio Ciboni da u sljedećih najviše dva mjeseca — a sve bi se moglo zgotoviti i ranije — postane klub bez dugova, ali i s novim vlasnikom, kanadskim Hrvatom Victorom Dodigom, uglednim bankarom, čovjekom koji je u financijskom sektoru možda i najvažniji Hrvat na svijetu, pišu Sportske novosti. Upravo činjenica da novi vlasnik Cibone stiže iz prilično konzervativnog sektora, kakav je bankarski, cijeloj priči daje novi smisao, jer to je i poruka kako je cijela operacija spašavanja kluba napokon na zdravim nogama. I kako je Cibona svoje najteže dane ostavila iza sebe. Još dva milijuna svježeg novca Ovo nije priča o lažnim spasiteljima kojima je bila jedino važna samopromocija, a klub su samo unazadili, niti o indijskim svadbama kao načinu za prikupljanje novca; ovo nije ni priča bez osnova. Cibona je, kad je sve otišlo naopako, pronašla Victora Dodiga. Čiji je kapital već u klubu, a nakon što se odrade posljednje proceduralne stavke, ući će još gotovo dva milijuna eura svježeg novca, s kojima bi se klub riješio baš svih dugova, a i postao sposoban stvarati novu vrijednost kroz sportsku uspješnost. Dodig je prošlog mjeseca bio u Zagrebu i u ludom ritmu razgovarao je sa svim važnim institucijama. Bio je u uredu premijera, bio je s resornim ministrom, bio je s gradskim poglavarstvom, razgovarao je s čelnicima saveza. Čak i s novinarom. Uz obećanje da će u travnju, kad sljedeći put stigne u Zagreb, dati i opsežan intervju. U nekom ludom scenariju, a to je Dodigova želja, cijela priča oko preoblikovanja mogla bi se zaključiti do 24. travnja, kada Cibona slavi 80. rođendan. Uostalom, Dodig je na kavi u Esplanadi kazao... - NBA je osnovan u lipnju 1946., Cibona je mjesec i pol starija. To nešto znači. S obzirom na to da je pripremljen teren, da se sve radi u koordinaciji sa svim najvažnijim institucijama, a nakon što idući četvrtak, u što se vjeruje, Gradska skupština da zeleno svjetlo preoblikovanju Cibone, slijede još dva amenovanja. Jedno je ono od HKS-a, a onda bi prvi krug preoblikovanja krenuo nakon zelenog svjetla od Ministarstva turizma i sporta. Prvi krug upisa dionica traje osam dana, pa bi u ludom ritmu sve moglo doista biti gotovo na 80. rođendan kluba, a svakako u svibnju. Ovisit će sve o terminu za saziv sjednice Skupštine dioničara nove Cibone. Cibona je dostavila Gradskoj skupštini opsežan elaborat, s financijskim izvještajima za posljednje godine, s dopunama koje se moralo pribaviti, jer točka o Ciboni već je mogla biti na nekoj od ranijih sjednica zagrebačkih zastupnika, ali se prikupljala dodatna dokumentacija. Sada je sve na stolu i sve transparentno. Dodig će imati više od 70 posto dionica Ukupna svota novca s kojim će se ići u privatizaciju je 6,1 milijun eura. U tu svotu uračunata je i dosadašnja potražnja najvećih vjerovnika, pa je tako Victor Dodig već sada u klub poslao 1,9 milijuna eura i ta će se svota upisati u dionice, ali, temeljem Zakona o sportu, Dodig je, kao osoba koja je iskazala interes za vlasništvom, morao osigurati dodatnih 1,7 milijuna eura, što znači da bi Dodig imao 3,6 milijuna eura u novoj vlasničkoj strukturi Cibone, a to bi mu donijelo, prema scenariju, 71,21 posto vlasništva. Na toj listi vlasnika stoji i tvrtka Turnover, koja je dosad plasirala u klub 1,6 milijuna eura i čiji je vlasnik Tomislav Šerić, direktor kluba. Ta je tvrtka osnovana kao ona u kojoj su potencijalni investitori u Cibonu, kolokvijalno nazvani "indijski investitori", iako im je na čelu sadašnji predsjednik skupštine Brian Lu, koji nije Indijac, s hrvatske pravne adrese stavljali novac u klub. Ti se investitori nemaju namjeru naplatiti, nego su se spremni, razmjerno svojim ulaganjima, upisati u novu vlasničku strukturu, a prevedeno u postotak vlasništva to bi trebalo biti 18,5 posto vlasništva. I u toj svoti, između ostalih, nalazi se novac Victora Dodiga. Ostatak potencijalnog vlasništva bio bi na Gradu Zagrebu (6,2 posto), kao i na nizu malih dioničara u visini od četiri posto. Recimo, svoj iznos, kako se može iščitati u elaboratu, od Cibonina duga prema njemu u visini 366 eura, odlučio je pretvoriti u dionice i nekadašnji igrač Davor Pejčinović. Rezervacije za sudske procese Ovi omjeri u strukturi vlasništva tek su opcionalni dok ne krene upis dionica u prvom krugu. Victor Dodig već je najavio da će uložiti dodatnih 1,7 milijuna, ali nije nemoguće da se i netko od vjerovnika, s kojima su se sklopile nagodbe, ipak odluči za upis dionica, a ne za naplatu. Ako se i bude želio naplatiti temeljem nagodbe, za taj novac bilo bi dovoljno novca na računu. Cibona je u elaboratu pripremila i razne rezervacije novca, koje se odnose i na neke sudske procese koji su još u tijeku, ali i te su svote prikazane i transparentne. Victor Dodig je između dva posjeta Zagrebu, onoga u veljači i onoga koji će se dogoditi u travnju, postao čelni čovjek kanadskog telekomunikacijskog diva Telusa, a to je tvrtka u kojoj je zaposleno 130.000 ljudi, s prometom od 23 milijarde dolara. Nije šala... Dodigov sin je već član Skupštine Kad je bio posljednji put u Zagrebu, stigao je sa sinom Thomasom, koji tek gradi svoju bankarsku karijeru u New Yorku. Ipak, Thomas, kojemu je 28 godina, već je sada član Skupštine Cibone i on bi trebao biti očeva ruka u klubu, jer bi češće trebao biti u Zagrebu. No, kako je Dodig pedantan, sve strukture kluba trenutačno su zaposlene pripremom kratkoročnih i srednjoročnih planova. - Prije ih i nismo mogli imati, jer smo se bavili samo preživljavanjem iz dana u dan - smije se Tomislav Šerić. U nekim konzervativnim scenarijima, čak se i u elaboratu spominju godišnji proračuni kluba u sljedećih pet godina, koji kreću od nešto više od dva milijuna eura, pa sve do gotovo četiri milijuna eura 2030. godine. Te brojke, naravno, stigle su u elaborat zato što se to tražilo, a u praksi bi Cibona, što javnost i najviše zanima, već za sljedeću sezonu samo za igrački kadar trebala raspolagati s proračunom od dva milijuna eura neto. A to je proračun s kojim bi Cibona trebala ponovno postati nedodirljiva u Hrvatskoj, ali i kadra ne biti kanta za napucavanje u nekom europskom kupu. Hoće li to biti FIBA-ina Liga prvaka ili ULEB-ov Eurokup — a iz oba natjecanja postoje jasni signali kako im je obnovljena i zdrava Cibona itekako zanimljiva — tek će se vidjeti. |
|
|
| Tagovi: #Victor Dodig, #Cibona, #Thomas Dodig, #Tomislav Šerić, #Turnover, #Davor Pejčinović |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Mourinho želi Joška Gvardiola |
| MADRID - Jose Mourinho krenuo je u slaganje novog Real Madrida, a jedno od imena koje se posebno ističe u njegovim planovima je Joško Gvardiol. |
| Spursi smanjili vodstvo Knicksa u NBA finalu, Wembanyama briljirao |
| NEW YORK - Victor Wembanyama ostvario je svoju prvu pobjedu u NBA finalu, a New York Knicksi sada se suočavaju s nešto težim zadatkom ako žele prekinuti 53-godišnji post bez naslova prvaka. |
| Njemački nogometni savez ostvario dobit u 2025. |
| BERLIN - Njemački nogometni savez ostvario je dobit od 19,2 milijuna eura (22,1 milijun dolara) u financijskoj godini 2025., pokazali su računi objavljeni u ponedjeljak. |
| Suvlasnik West Hama optužen da je prisiljavao manekenke na seks |
| LONDON - Suvlasnik West Hama David Sullivan (77) optužen je za zlostavljanje niza žena i njihovo seksualno iskorištavanje, a u nekim slučajevima radilo se o tinejdžericama. |
| Baturina na meti bogate engleske ponude |
| COMO - Martin Baturina iza sebe ima sezonu iz snova u dresu Coma, a njegove igre nisu prošle nezapaženo među europskim velikanima. Međutim, talijanski klub jasno je dao do znanja da ne namjerava lako ostati bez jednog od svojih najvažnijih igrača. |