Visoke cijene stanova, promjene u ponašanju kupaca, snažan utjecaj digitalnih kanala, rast očekivanja klijenata i sve izraženija potreba za pravnom sigurnošću otvorili su brojna pitanja o načinu funkcioniranja tržišta. Među njima je i ono koje se u sektoru posredovanja spominje već godinama - kako bolje urediti rad agencija, podići razinu profesionalnosti i jasnije razlikovati one koji posluju legalno, licencirano i odgovorno od onih koji na tržištu djeluju izvan sustava.
Upravo iz takvog konteksta nastalo je novo strukovno udruženje, Hrvatska udruga posrednika nekretninama, osnovano krajem prošlog mjeseca. Interes za članstvo već je, prema riječima osnivača, iznad očekivanja.
- Udruga je osnovana kroz inicijativu više aktivnih sudionika tržišta koji su prepoznali potrebu za jačim povezivanjem struke i ozbiljnijim radom na standardima tržišta nekretnina u Hrvatskoj. Upis u registar napravljen je prije nekoliko tjedana, a još radimo na nekim tehničkim detaljima - kaže Ivan Jelaska, vlasnik agencije Luva nekretnine i predsjednik novoosnovane udruge.
HUPN trenutačno okuplja 16 osnivača, odnosno članova, predstavnika agencija i stručnjaka s dugogodišnjim iskustvom u posredovanju, razvoju poslovanja i radu s klijentima na domaćem tržištu nekretnina.
Uz Jelasku, tu su i Marina Loboja iz Casa nekretnina, Damir Lux iz Lux nekretnina, Siniša Zorman iz Zorman Propertyja, Ivana Klasan iz Real Estate Croatia, Krešimir Lončar iz Visoke klase, Sebastian Petrač iz Titan Real Estatea, Mislav Dragojević iz Imperium Immobiliare, Lucijan Šuško iz Kals nekretnina, Gizela Mihaljević iz Dogme Varaždin, Martina Naletilić iz Lirio Lucasa, Marjan Žižić iz Kavalir nekretnina/Coloseum nekretnina, Branko Papeš iz Dogma nekretnina, Filip Bistrović iz Hills nekretnina, Boris Kuštre iz IBS nekretnina te Theodore Kuburić iz Kuburić & Martinac Propertyja d.o.o.
- Imamo mnogo konkretnih upita raznih agencija i agenata koji su ispunili sve podatke za učlanjenje, a još nismo ni formalno završili sve tehničke detalje o postavljanju udruge - zadovoljan je Jelaska te dodaje da, prema statutu udruge, članovi mogu postati isključivo licencirane agencije i agenti koji posluju legalno, a upravni odbor imat će pravo odbiti i zahtjev za članstvom.
Osnivači naglašavaju da nova udruga nije zamišljena kao organizacija koja će djelovati protiv drugih sudionika tržišta, nego kao platforma za zajednički rad na profesionalizaciji struke.