GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Eksplodirali troškovi stanovanja u EU

Eksplodirali troškovi stanovanja u EU
STANOVANJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 16.05.2025 / 07:37
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Između 2015. i 2024. godine, cijene nekretnina u EU-u porasle su za 53%, a u nekim su zemljama troškovi čak utrostručeni.

Viši troškovi izgradnje i kamatne stope na hipotekarne kredite, ograničena ponuda i porast kupovine stanova kao investicije doveli su do nevjerojatnih razina cijena u pojedinim zemljama EU-a, prenosi Euronews.

Mađarska je zabilježila najveći rast cijena – stanovi su danas tri puta skuplji nego 2015. godine. Danas stan u glavnom gradu, Budimpešti, prosječno košta između 250.000 i 1,5 milijuna eura.

Slijedi Island, gdje su cijene otprilike 2,5 puta više nego 2015. godine. U glavnoj regiji, Reykjavíku i šest okolnih općina, stanovi su najskuplji, s prosječnom kupovnom cijenom oko 558.000 eura.

Prema podacima Islandske središnje banke, kako se ponuda povećava, a potražnja slabi, cijene nekretnina rastu sporije, no godišnja inflacija cijena stanova u ožujku je još uvijek iznosila 8 %.

U ostatku Europe također je zabilježen znatan porast cijena nekretnina u posljednjih devet godina. Litva, Portugal, Češka, Bugarska, Estonija i Poljska zabilježile su više nego dvostruki porast cijena.

Na dnu ljestvice nalazi se Finska, gdje cijene nekretnina nisu znatno više nego prije gotovo deset godina. Ipak, postoje velike razlike u cijeni stanova u ruralnim područjima i primjerice u Helsinkiju.

Prema nedavnom izvješću Global Property Guidea, pad finskog tržišta nekretnina, koji je započeo 2021. i donio godišnji pad cijena od 14 %, vjerojatno je dosegao dno.

Očekuje se da će gospodarski oporavak poduprijeti postupni rast cijena nekretnina, uglavnom novoizgrađenih, dok će cijene rabljenih nekretnina porasti tek marginalno, za 1–3 % ove godine. Rabljeni stanovi u prosjeku koštaju 4.612 eura po kvadratnom metru, što za stan od 75 m² znači 345.900 eura, dok je u Helsinkiju taj iznos bliži 400.000–500.000 eura.

Eurostat nema podatke o cijenama nekretnina u Grčkoj, no prema Indeksu stambenih nekretnina Banke Grčke, cijene su u urbanim područjima tek neznatno iznad razine iz 2008.

Tagovi: #troškovi stanovanja, #stanovanje, #nekretnine, #priuštivo stanovanje
PROČITAJ I OVO
Slovenija: Lani završeno 12 posto više zgrada
GRAĐEVINA
Slovenija: Lani završeno 12 posto više zgrada
LJUBLJANA - Nakon dvije godine pada, u Sloveniji je prošle godine završeno 12 posto više zgrada, ukupno 9000. Broj završenih zgrada povećao se za osam posto za stambene zgrade i 14 posto za nestambene zgrade, objavio je ovog tjedna Statistički zavod.
Hektar oranice u godinu dana prosječno poskupio za 1.492 eura
SNAŽAN RAST
Hektar oranice u godinu dana prosječno poskupio za 1.492 eura
ZAGREB - Prosječna cijena kupljenih oranica u Republici Hrvatskoj u 2024. godini iznosila je 5.983 eura po hektaru što je 1.492 eura više nego 2023. godine, pokazuju privremeni podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) o cijenama određenih kategorija poljoprivrednog zemljišta - oranica, livada i pašnjaka.
Padaju rekordi na tržištu nekretnina u Dubaiju
REKORDI
Padaju rekordi na tržištu nekretnina u Dubaiju
DUBAI - Tržište nekretnina u Dubaiju poraslo je u svibnju, bilježeći rekordne količine prodaje i vrijednosti transakcija koje signaliziraju rastuće povjerenje investitora i potencijalnu spremnost za tokenizaciju nekretnina.
Han: Zakon o ograničavanju kratkoročnog najma stanova bit će pripremljen do kraja mjeseca
NAJAVE
Han: Zakon o ograničavanju kratkoročnog najma stanova bit će pripremljen do kraja mjeseca
LJUBLJANA - Novi zakon o ugostiteljstvu, kojim vlada namjerava ograničiti kratkoročni najam stanova, bit će pripremljen do kraja mjeseca, rekao je ministar Han. Koalicija je krajem svibnja privremeno povukla zakon iz saborske rasprave.
Otvoren najveći logistički centar u Hrvatskoj, investicija vrijedna 100 milijuna eura
LOGISTIKA
Otvoren najveći logistički centar u Hrvatskoj, investicija vrijedna 100 milijuna eura
SAMOBOR – Svečanim rezanjem crvene vrpce jučer je u gospodarskoj zoni Bobovica pokraj Samobora službeno otvoren logistički kompleks RC Zone Samobor.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE