Na crno-bijeloj fotografiji gola djevojčica i druga djeca prestrašeno trče niz cestu, iza njih su vojnici, a u pozadini se vije dim.
Organizacija koja dodjeljuje jednu od najprestižnijih nagrada u području fotožurnalizma objavila je, prema francuskoj novinskoj agenciji AFP, da je nakon ovogodišnje premijere dokumentarnog filma The Stringer provela vlastitu istragu o fotografiji iz 1972. na kojoj devetogodišnja djevojčica bježi gola od vojnog napada napalmom tijekom Vijetnamskog rata. Kako je World Press Photo izjavio, dokumentarac je "potaknuo duboko razmišljanje" unutar organizacije o fotografiji, koja ima službeni naslov Teror rata.
Nakon istrage koja je trajala od siječnja do svibnja, organizacija je utvrdila da su, na temelju analize lokacije, udaljenosti i kamere korištene tog dana, dva druga fotografa možda bila u boljoj poziciji za snimanje fotografije od Nicka Uta. „World Press Photo danas je prestao pripisivati fotografiju Teror rata Nicku Utu“, napisali su u petak u priopćenju za javnost.
Dokumentarac se fokusira na istragu glasina da je fotografiju koja je pomogla promijeniti svjetsku percepciju američkog rata u Vijetnamu snimio malo poznati lokalni fotograf, a ne AP-ov fotograf Nick Ut, koji je za tu fotografiju također osvojio Pulitzerovu nagradu. Godine 1973. to je bila i pobjednička fotografija World Press Photoa.
Prema World Press Photou, zloglasnoj sceni u selu Trang Bang na jugu Vijetnama 8. lipnja 1972. godine svjedočio je, između ostalih, i fotograf Nguyen Thanh Nghe. U dokumentarcu The Stringer, koji je premijerno prikazan na filmskom festivalu Sundance u siječnju, Nguyen je tvorcima dokumentarca rekao da je siguran da je fotografija njegova.
AP je ranije ovog mjeseca objavio da će i dalje pripisivati Utu zasluge za fotografiju, ali je također rekao da je njihova vlastita istraga pokrenula "prava pitanja o autorstvu fotografije na koja možda nikada neće biti odgovoreno". „Utvrdili smo da je nemoguće precizno dokazati što se dogodilo tog dana prije više od 50 godina na mjestu događaja ili u uredu agencije“, rekla je AP.
U veljači je Ut u objavi na jednom od svojih računa na društvenim mrežama inzistirao da je fotografija njegova, nazivajući tvrdnje o suprotnom prijevarom.
Djevojka na fotografiji, Kim Phuc, teško je ozlijeđena u napadu nožem prije više od pola stoljeća, ali je preživjela. Danas je kanadska državljanka i velika zagovornica djece žrtava rata.