GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U Zagrebu otvorena jedna od prvih izložbi slika koju je kreirala umjetna inteligencija

U Zagrebu otvorena jedna od prvih izložbi slika koju je kreirala umjetna inteligencija
IZLOŽBE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 09.09.2023 / 09:07
Autor: SEEbiz
ZAGREB – U hotelu Zonar Zagreb svečano je otvorena jedinstvena izložba slika pod nazivom „Zagreb Art Singularity: When AI Meets Creation“ koju autorski potpisuje umjetna inteligencija.

VIP otvaranje izazvalo je već sada međunarodnu pozornost i okupilo više od 100 poznatih uzvanika iz Hrvatske, Srbije Bosne i Hercegovine te Slovenije – predstavnike privatnog sektora, državnih agencija, kao i ugledne ličnosti iz svijeta znanosti, umjetnosti, povijesti i medija.

“Ovo je prvi takav projekt u Hrvatskoj i regiji, a vrlo moguće i u svijetu. Ono što smo sigurni jest da je ovo jedan zaista tehnološki i inovacijski projekt koji ima za cilj potaknuti znatiželju i interes kod svih ljudi. Želimo opću populaciju približiti ovoj tehnologiji. Sam projekt ima nekoliko dimenzija, a jedna od njih je ta gdje želimo ohrabriti ljude i prikazati im na klasičan način mogućnosti umjetne inteligencije i zato smo izabrali vizualan prikaz, nešto što im je blisko i čime se lako mogu poistovjetiti. Naš cilj je da ljudi sami počnu istraživati i koristiti umjetnu inteligenciju i učiti od nje”, izjavio je Aco Momčilović, organizator izložbe i suosnivač Global AI Ethics Institute.

Hrvoje Prpić, Marko Rakar, Dejan Ljuština, Vedran Antoljak, Nataša Desnica, Romana Dugandžija, Boris Trupčević i Dražen Oreščanin samo su neka od imena koja su imala priliku poslušati zanimljiva stajališta iz različitih perspektiva o nastanku umjetne inteligencije i njenoj budućnosti.

Stručnjak za povijest umjetnosti i emocionalne aspekte umjetničkog izraza dr. sc. Mirko Sardelić približio je okupljenima isprepletenost umjetnosti i emocija kroz povijest, dok je istaknuta stručnjakinja na polju razumijevanja autorskog stvaralaštva AI prof. dr. sc. Ivana Kunda otvorila vrata debate o budućnosti umjetnosti i promjenama koje će se potencijalno dogoditi dolaskom novih tehnologija. Otkrivanjem postavljenih slika započela je i donacijska aukcija u kojoj je u samo nekoliko minuta prikupljeno više tisuća eura, a sav iznos donirat će se zagrebačkim matematičkim gimnazijama.

„AI već je dio naše svakodnevice, kako u svakodnevnom životu, tako i u dinamičnoj hospitality industriji. Dok naša vizija gostoprimstva stremi prema progresivnom iskustvu, podržavajući ovu izložbu pružamo platformu ne samo za razmjenu znanja i iskustava, već i za poticanje dijaloga o ulozi tehnologije u našim životima. Vizualna umjetnost odlična je dimenzija kojom ćemo svim znatiželjnim građanima i gostima našeg Zonar Zagreb hotela približiti dosege i pojasniti potencijale umjetne inteligencije“ rekao je David Flam, direktor marketinga Maistre.
Svi zainteresirani građani imaju priliku pogledati izložbu u hotelu Zonar Zagreb svakog dana od 10:00 do 21:00 sati, sudjelovati u aukcijskoj donaciji te se upisati u knjigu dojmova koja donosi duboko i raznoliko iskustvo čitanja, potičući svakoga da razmišlja o umjetnosti, budućnosti kreativnosti i tehnologiji na potpuno nove načine.

Tagovi: #umjetna inteligencija, #izložba, #ai slike
PROČITAJ I OVO
Objavljen prvi službeni trailer i novi vizual za film Street Fighter
NOVITETI
Objavljen prvi službeni trailer i novi vizual za film Street Fighter
ZAGREB - Objavljen je prvi službeni trailer i novi vizual za film Street Fighter, dugoočekivanu filmsku adaptaciju jednog od najpoznatijih i najutjecajnijih video game franšiza svih vremena.
ZagrebDox ove godine donosi čak 112 dokumentaraca
FESTIVALI
ZagrebDox ove godine donosi čak 112 dokumentaraca
ZAGREB - U nedjelju počinje 22. Međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox, koje će se do 26. travnja održavati u Kaptol Boutique kinima. Ovogodišnje izdanje donosi ukupno 112 dokumentarnih filmova raspoređenih u 16 programskih cjelina.
Exit Festival napušta Srbiju i odlazi u Crnu Goru
POTEZI
Exit Festival napušta Srbiju i odlazi u Crnu Goru
PODGORICA - Vlada Crne Gore donijela je odluku o podršci međunarodnim ljetnim glazbenim festivalima za 2026. godinu, čime su stvoreni uvjeti da ta zemlja postane novi dom EXIT festivala.
Stoljeće Puccinijeve opere Turandot: velika operna premijera u riječkom HNK-u
OPERA
Stoljeće Puccinijeve opere Turandot: velika operna premijera u riječkom HNK-u
RIJEKA - Na opernu scenu riječkog HNK Ivana pl. Zajca, u utorak, 7. travnja 2026. premijerno stiže spektakularan naslov, Puccinijeva „Turandot“, jedno od najpoznatijih djela opernog  repertoara.
Kazališni doručak: Veliki interes za Trnoružicu
TEATAR
Kazališni doručak: Veliki interes za Trnoružicu
ZAGREB - U Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu 2. travnja 2026. održano je novo izdanje Kazališnog doručka posvećeno velikoj premijeri baleta Trnoružica Petra Iljiča Čajkovskog, koja će se održati u petak, 10. travnja. Događanje je izazvalo izniman interes publike i medija, potvrdivši da je riječ o jednoj od najiščekivanijih produkcija sezone.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE