GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zlato nije ovako snažno raslo još od katastrofe u Černobilu

Zlato nije ovako snažno raslo još od katastrofe u Černobilu
SIMBOLIČNO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.04.2025 / 08:11
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA - Prvi kvartal ove godine promiješao je karte na financijskim tržištima, investitori su počeli okretati leđa Wall Streetu. Ključne riječi su carine, inflacija i recesija.

U usporedbi s prošlom godinom nešto je ipak ostalo nepromijenjeno: cijene zlata nastavljaju rasti.

Uz rast od čak 19% između 1. siječnja i 31. ožujka, zlato je imalo najbolje tromjesečje od srpnja do rujna 1986. godine, kada je svijet potresla nuklearna katastrofa u Černobilu. Ovaj "slom", koji ulagače tjera na prodaju rizičnih ulaganja i sigurno utočište traže u zlatu, povezan je s trgovinskim ratom koji je inicirao Donald Trump, odnosno s njegovim vjerojatnim posljedicama: većom inflacijom, stagflacijom ili čak recesijom. Sve više ekonomista vidi paralele s 1930. godinom, kada je američki predsjednik Hoover potpisao Smoot-Hawleyjev zakon za zaštitu domaće ekonomije, koji je (naravno uz protumjere cijelog svijeta) zemlju gurnuo u još dublju recesiju.

Neizvjesna vremena

“Nitko nema iskustva što znači prijeći sa slobodne trgovine na protekcionizam i nekako se moramo prilagođavati u hodu”, komentiraju burzovni trgovci koji su se iznenada našli u okruženju punom neizvjesnosti i sumnji, a sve bi mogao pogoršati današnji 2. travnja, Trumpov dan oslobođenja, koji donosi uvođenje dodatnih (recipročnih) carina. Washington Post je u utorak izvijestio da je Bijela kuća sklona uvođenju carina od oko 20 posto na većinu uvoza iz SAD-a. Mnogi se boje da to znači kraj slobodne trgovine kakvu smo poznavali nakon Drugog svjetskog rata. Posljedice će osjetiti i SAD. Goldman Sachs podigao je vjerojatnost recesije u SAD-u s 20 na 35 posto. U petak će biti objavljene najnovije smjernice na tržištu rada, kao i podaci o nezaposlenosti u SAD-u za ožujak.

Rekordan rast europskih burzi u odnosu na Wall Street

Istovremeno, u Goldmanu je ciljna vrijednost njujorškog burzovnog indeksa S&P 500 (skliznuo je početkom ovog tjedna na najnižu razinu u posljednjih šest mjeseci) spuštena na 5700 bodova. Podsjetimo, u prosincu niti jedna od velikih američkih financijskih institucija nije predvidjela ovogodišnji pad S&P-a! Trenutačno je taj indeks nešto iznad 5600 bodova i izgubio je gotovo pet posto u prvom tromjesečju ove godine. Budući da je svaki put 2023. i 2024. dobio više od 20 posto, njegova korekcija je sasvim očekivana, no malo tko bi mogao predvidjeti da će Europa toliko procvjetati u takvoj melankoliji u New Yorku. Paneuropski STOXX 600 nadmašio je S&P 500 za gotovo 15 postotnih bodova u prvom tromjesečju, prilagođavajući se valutnim promjenama, što se nikada prije nije dogodilo.

Što podiže europska tržišta?

Europske burze, posebice frankfurtsku, ove godine uzlaznom putanjom tjeraju zaokret u fiskalnoj politici i planirani višestomilijunski izdaci za obranu i prateću infrastrukturu, što bi trebalo ubrzati gospodarski rast. No, u okruženju viših carina treba biti vrlo oprezan. Europska podružnica Goldman Sachsa već je znatno snizila očekivanja za indeks STOXX 600, u kojem, inače, nema slovenskog blue-chipa. Prema njima, za tri mjeseca bit će na 510 bodova (prethodna prognoza: 560), a za 12 mjeseci na 570 bodova (prethodna prognoza: 580). Trenutna vrijednost indeksa STOXX 600 (u utorak je nakon četiri uzastopna minusa porastao i dobio dobar postotak) je 540 bodova. Ako stvarno vrijedi 570 bodova u godini, to znači rast od 5,5%.

Tagovi: #zlato, #černobil, #trumpove carine, #carine, #trump, #stoxx 600, #dionice
PROČITAJ I OVO
Zlato je u posljednja dva desetljeća nadmašilo američke dionice
USPOREDBE
Zlato je u posljednja dva desetljeća nadmašilo američke dionice
KOLUMNA - Dok se situacija na financijskim tržištima posljednjih dana donekle smirila, napetosti između Donalda Trumpa i predsjednika Feda eskaliraju. Trump je sve odlučniji smijeniti Powella prije nego što njegov drugi četverogodišnji mandat završi u svibnju 2026.
Profesionalni investitori strahuju od recesije i klade se na zlato
NEIZVJESNOST
Profesionalni investitori strahuju od recesije i klade se na zlato
KOLUMNA - Divlje promjene na financijskim tržištima ustupile su mjesto, barem privremeno, nadama da bi trgovinske napetosti mogle malo popustiti. Pozornost ulagača također se donekle usmjerila na uspješan početak objava kvartalnih zarada. Ali ipak – neizvjesnost ostaje.
Trump izazvao neviđeni kaos na tržištima
KAOS
Trump izazvao neviđeni kaos na tržištima
KOLUMNA - Wall Street je odradio jedan od najluđih tjedana u povijesti, no burzovni indeksi ipak su se vidno oporavili.
Panici ulaz zabranjen
NERVOZA NA TRŽIŠTIMA
Panici ulaz zabranjen
KOLUMNA - Tržišta kapitala posljednjih su tjedana pod pritiskom. Nakon dugo vremena, promjene u globalnom trgovinskom režimu dolaze do izražaja.
Mali investitori nikad nisu bili ovako pesimistični
PESIMIZAM
Mali investitori nikad nisu bili ovako pesimistični
KOLUMNA - Trumpove carine šokirale su ulagače. Val rasprodaja zahvatio je gotovo sva tržišta, a rekordno je palo i zlato. Teško je dokučiti da Wall Street svojim potezima ruši sam predsjednik, a vrlo je neobičan način na koji je Trump uveo carine cijelom svijetu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE