“Gotovo sve” nemilosrdno pada, osim zlata, a jačanje jena pogodilo je i sve one koji se klade na carry trading.
“Ne kupujte Teslu”, poručuju brojni prosvjednici koji su zamjerili Elonu Musku, a ovaj “pokret” zahvatio je i njujoršku burzu. Dionice su ove godine već izgubile oko 40 posto, pogotovo u ponedjeljak je trend bio osjetno silazni (-15%). U petak je Teslina tržišna vrijednost bila 845 milijardi dolara, više nego sljedećih devet najvećih proizvođača automobila zajedno. S razlikom da je prvih devet prošle godine prodalo 44 milijuna vozila, dok je Tesla prodao 1,8 milijuna, mnogi smatraju Teslinu dionicu nevjerojatno precijenjenom čak i nakon posljednje korekcije, iako je jasno da investitori kupuju u budućnost povezanu s autonomnim vozilima i humanoidnim robotima.
Budući da Trump u intervjuu Fox Newsu (objavljenom u nedjelju) nije negirao opasnost od recesije, ponedjeljak je donio velike padove burzovnih indeksa. Dow Jones na trenutak je bio čak više od 1000 bodova "ispod površine", a još više ga je prikupio tehnološki Nasdaq koji je pao za četiri posto (najviše od rujna 2022.). I u utorak su oba indeksa bila u minusu, Dow Jones za više od posto. Za sada nema ozbiljnih znakova da bi američko gospodarstvo ove godine moglo ući u recesiju.
Goldman Sachs također smatra da je vjerojatnost recesije u sljedećih dvanaest mjeseci samo 20% (prije Trumpovog intervjua bila je 15%). Na dlanu je, naravno, da je trgovinski rat koji je pokrenuo Trump svojim carinama donio dosta neizvjesnosti, nadolje revidirane procjene ovogodišnjeg gospodarskog rasta...
Njujorški S&P 500 dosegnuo je rekord 19. veljače i od tada do utorka, kada je u najgorem trenutku dana vrijedio 5720 bodova, izgubio 10 posto, smanjivši tržišnu vrijednost najvećih američkih kompanija za više od 4000 milijardi (4 bilijuna) dolara. Tržište su dodatno opteretile neke loše vijesti iz važnih kompanija.
Delta Airlines snizila je prognozu dobiti za ovu godinu, a cijena joj je dionice u prva dva dana ovog tjedna pala 15 posto. Europska tržišta dionica također su izgubila zamah nakon odličnog početka godine. U utorak je indeks STOXX 600 izgubio 1,7 posto, budući da je automobilski sektor bio pogođen Trumpovom prijetnjom povećanja carina na automobile koji u SAD dolaze iz Kanade. Dionice Stellantisa (kompanija ima mnogo tvornica u Kanadi) pale su za pet posto u Milanu.
Ipak, tržišna vrijednost Tesle je oko 60 milijardi dolara veća nego na dan američkih izbora, što je više od ukupne tržišne kapitalizacije General Motorsa. Analitičari upozoravaju da je dionica i dalje precijenjena nakon ove oštre korekcije, čak i ako se Tesla smatra tehnološkom ili čak UI tvrtkom koja bi mogla revolucionirati humanoidne robote i autonomna vozila, a ne automobilskom tvrtkom. Zašto su investitori okrenuli leđa Tesli? Neki kritiziraju Muska da se više fokusira na politiku nego na poduzetništvo, dok drugi ističu kinesku konkurenciju koja nemilosrdno guta Teslin tržišni udio, a Tesla je prošle godine doživjela prvi godišnji pad prodaje.
Muskovi planovi da Tesla do 2030. godine prodaje 20 milijuna vozila godišnje (gotovo duplo više od Toyotine trenutne prodaje) djeluju potpuno nerealno. Naravno, padu dionica donekle je pridonijela i opća situacija na Wall Streetu u posljednjem razdoblju, kada se zbog veće inflacije i nekih lošijih makroekonomskih podataka vidi jako smanjen apetit za rizik.