GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Optimizam iščeznuo s Wall Streeta

Optimizam iščeznuo s Wall Streeta
BRIGE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 02.03.2025 / 08:07
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA - Burza u New Yorku pretrpjela je nekoliko udaraca posljednjih dana, povezanih s Trumpovim carinama, sezonskom komponentom, ali i zabrinutošću da američki potrošači popuštaju.

U povijesti američkih burzi, veljača je u postizbornoj godini u prosjeku najgori mjesec u godini, a i ovoga je puta viđena crvena boja, iako je porasla u prvoj polovici mjeseca. S&P 500 dosegnuo je rekordnu visinu 19. veljače, a zatim je, usred sve veće volatilnosti, uslijedio zaokret i pad ispod psihološki važne granice od 6000 bodova. U prošlom je tjednu taj indeks (uz pad u sektoru informacijskih tehnologija od četiri posto) izgubio postotak, nakon što su znatno veći gubici ublaženi ohrabrujućim završetkom trgovanja u petak. Ulagači su prvo negativno reagirali na spor između Trumpa i Zelenskog, a potom su ignorirali ovu diplomatsku zavrzlamu.

Nedavni makroekonomski podaci u SAD-u mješoviti su. Siječanjski indeks PCE cijena za izdatke za osobnu potrošnju, najvažnija Fedova mjera inflacije, porastao je 2,5 posto na godišnjoj razini. U prosincu je PCE inflacija iznosila 2,6 posto. Zabrinjavajući siječanjski pad potrošnje iznosio je 0,2 posto u odnosu na prosinac, odnosno 0,5 posto kada se uzme u obzir inflacija. Ovo je najveći pad od veljače 2021. Budući da potrošači doprinose s dvije trećine američkog BDP-a, takve su smjernice zabrinjavajuće. Loše vijesti stižu i s tržišta nekretnina. Prodaja rabljenih kuća pala je na najnižu točku u dva desetljeća, a više carine na čelik i aluminij još više podižu cijene nekretnina. U međuvremenu, Freddie Mac, jedan od ključnih igrača na tržištu hipotekarnih kredita, upozorava da je broj dužnika koji kasne s otplatom rata čak i veći nego tijekom financijske krize 2008. godine.

Rastući pesimizam vidljiv je i kod malih ulagača. U tjednu do 27. veljače, prema istraživanju Američkog udruženja maloprodajnih investitora, samo je 19 posto privatnih ulagača bilo optimistično, što je najmanje u gotovo dvije godine. Više od 60 posto bili su "medvjedi" (odnosno ulagači koji očekuju pad cijena dionica u sljedećih šest mjeseci). Da je uzbuđenje splasnulo govore i vrijednosti nekih dionica koje su prije vrtoglavo rasle, a sada su daleko od rekorda: Bitcoin rudar CleanSpark odmaknuo se od vrha za više od 60 posto, MicroStrategy za gotovo 50 posto, Tesla (tržišna vrijednost pala ispod trilijun dolara) za 40 posto, Palantir za više od 30 posto, Nvidia za gotovo 20 posto. Nije pomogla ni Nvidijina najava snažnog tromjesečnog profita (+72% u odnosu na prethodnu godinu) i prihoda (39,3 milijarde USD; +78%).

Kineski "low-cost igrač" DeepSeek za sada nema negativan utjecaj na Nvidiju, no investitori su sve zahtjevniji i ukazuju na nižu bruto maržu koju Nvidia predviđa za tekuće tromjesečje (trebala bi iznositi 71%, analitičari su očekivali nekoliko postotnih bodova više), te sporiji rast prihoda segmenta podatkovnih centara. Dionice Nvidije pale su u četvrtak (dan nakon objave rezultata) više od osam posto, čime je tržišna kapitalizacija developera čipova neophodnih za usluge umjetne inteligencije pala ispod 3 bilijuna dolara (samo je Apple ostao iznad te granice). Prvi čovjek Nvidije, Jensen Huang, vrlo je optimistično govorio o Blackwell čipu (koji je ukupnom prihodu pridonio s 11 milijardi dolara) i tvrdi da za njim vlada nevjerojatno velika potražnja.

Tagovi: #Wall Street, #Nvidia, #Trump, #Tesla, #carine, #MicroStrategy, #DeepSeek
PROČITAJ I OVO
Investitori se nadaju da je najgore iza nas
NADE
Investitori se nadaju da je najgore iza nas
KOLUMNA - Nade da se carinski rat neće rasplamsati iduće srijede znatno su podigle burze i kriptovalute početkom tjedna, a na robnim tržištima odjeknula je rekordna vrijednost bakra u SAD-u u utorak.
Što nam sugerira pad dionica u transportnom sektoru?
SIGNALI
Što nam sugerira pad dionica u transportnom sektoru?
KOLUMNA - Nakon oštrih padova u prvoj polovici ožujka stvari su se na Wall Streetu malo smirile. Glavna briga ostaju carine, kao i neke ne baš najbolje prognoze najvećih kompanija. U međuvremenu, indeks dionica transporta sugerira da su ekonomske nevolje na pomolu.
Industrijski sektor trebao bi biti sigurna oklada
STRATEŠKI
Industrijski sektor trebao bi biti sigurna oklada
KOLUMNA - Industrijski sektor je u 2025. pod jakim utjecajem makroekonomskih čimbenika poput pada kamatnih stopa, povećane potrošnje za infrastrukturu i geopolitičkih napetosti, čije su posljedice najave ulaganja u vojsku od strane Njemačke, EU i NATO-a.
Investitori se okrenuli europskim i kineskim dionicama
ZAOKRET
Investitori se okrenuli europskim i kineskim dionicama
KOLUMNA - Investitori koji su se kladili na američki tehnološki sektor prije 15 godina ostvarili su prosječni godišnji povrat od 15% u to vrijeme. Za kineske tehnološke tvrtke taj je povrat iznosio samo četiri posto. No, priča se u posljednje vrijeme okreće u korist Kine.
Analitičari pesimistični, investitori suzdržani, ne kupuje se ni po sniženim cijenama
PESIMIZAM
Analitičari pesimistični, investitori suzdržani, ne kupuje se ni po sniženim cijenama
KOLUMNA - Ako je tržište prije mjesec dana bilo puno optimizma i rekordno, u četvrtak je bilo 10 posto niže i sve pesimističnije da se s Trumpovim carinama uopće približava recesija.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE