GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kvantitativno popuštanje moglo bi smiriti tržište obveznica

Kvantitativno popuštanje moglo bi smiriti tržište obveznica
MONETARNA POLITIKA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 31.05.2025 / 08:09
Autor: SEEbiz / Ilirika
ANALIZA - Središnje banke diljem svijeta, uključujući japansko Ministarstvo financija i američki Fed, prilagođavaju svoje aktivnosti i komunikaciju kako bi pokušale smiriti rastuće prinose obveznica.

Japansko Ministarstvo financija razmatra smanjenje izdavanja superdugih obveznica kako bi se ublažio pritisak na tržišta. Signali dolaze i iz SAD-a, gdje Fed želi stabilizirati prinose.

Predsjednica FED-a San Francisca Mary Daly jučer je spomenula mogućnost dva smanjenja kamatnih stopa u 2025. godini, ali je istovremeno naglasila potrebu za strpljenjem, jer je ključna stabilizacija inflacije prema cilju od 2%. To pokazuje oprez FED-a, koji, unatoč mogućnosti ublažavanja monetarne politike, ne želi riskirati ponovno ubrzanje inflacije. Ako se slabe aukcije obveznica nastave, Fed bi mogao pribjeći agresivnom programu kvantitativnog popuštanja (QE), koji bi povećao likvidnost i smanjio prinose, ali bi istovremeno uzrokovao deprecijaciju dolara i utjecao na globalnu alokaciju kapitala.

Što je kvantitativno popuštanje?

Kvantitativno popuštanje (QE) je alat monetarne politike u kojem središnja banka izravno kupuje obveznice (najčešće državne obveznice) na sekundarnom tržištu kako bi povećala likvidnost, smanjila prinose te potaknula kreditiranje i gospodarski rast. QE smanjuje troškove zaduživanja za vlade, poduzeća i potrošače, ali ako se koristi pretjerano, može dovesti do slabljenja domaće valute i veće inflacije.

Japansko tržište obveznica

Japanski ministar financija Katsunobu Kato upozorio je na velike fluktuacije prinosa na super dugoročne obveznice. Nedavne aukcije 20-godišnjih i 40-godišnjih obveznica pokazale su slabu potražnju, što je uzrokovalo rast prinosa i povećalo zabrinutost oko stabilnosti financijskih tržišta. Ministarstvo razmatra smanjenje izdavanja ovih obveznica, što bi moglo stabilizirati situaciju i olakšati uvjete financiranja za vladu i poduzeća. To bi također utjecalo na mirovinske fondove i osiguravajuća društva koja ulažu u dugoročne instrumente.

Američko tržište obveznica

Nedavne aukcije obveznica u SAD-u, posebno 20-godišnjih, također su pokazale slabu potražnju, povećavajući prinose i izazivajući zabrinutost oko financiranja proračunskog deficita. Postoje znakovi da je Fed već intervenirao kupnjom obveznica, što analitičari nazivaju "tihim kvantitativnim popuštanjem". Kontinuirana slaba potražnja za američkim državnim dugom mogla bi prisiliti Fed na službeno kvantitativno popuštanje, što bi dodatno snizilo prinose, oslabilo dolar i povećalo globalni rizik carry trade-a.

Utjecaj na strategije carry trade-a

Strategije carry trade-a, gdje investitori iskorištavaju niske kamatne stope u Japanu (jen) za ulaganje u instrumente s višim prinosom (npr. dolar), pod pritiskom su. Ako se kamatna razlika smanji ili prinosi u domaćoj valuti (jen) porastu, strategija postaje manje profitabilna. To može izazvati masovno razduživanje i dovesti do povećane volatilnosti na financijskim tržištima. Sličan scenarij dogodio se u vrlo ograničenom obliku prošlog kolovoza, kada su tržišta izgubila oko 6% svoje vrijednosti u nekoliko dana.

Europa

Unatoč optimizmu koji je donijela njemačka fiskalna odluka, očekivanja brzih reformi ili napretka u europskim integracijama su pretjerana. Draghijevo izvješće predstavilo je program reformi za povećanje konkurentnosti, ali ne postoji otvorena politička volja za napredak na tržištima kapitala ili bankarskoj uniji. Napredak u fiskalnoj uniji je spor, na primjer, s ukupnim zaduživanjem EU-a od 150 milijardi eura za obrambene kupnje što predstavlja manje od 1% BDP-a eurozone.

Tagovi: #Kvantitativno popuštanje, #monetarna politika, #obveznice, #tržište obveznica, #federalne rezerve, #japan
PROČITAJ I OVO
Aukcija američkih obveznica bit će važan test povjerenja
POVJERENJE
Aukcija američkih obveznica bit će važan test povjerenja
ANALIZA - Dok se indeks S&P 500 približava rekordno visokoj razini, situacija na tržištima obveznica ostaje napeta. Ovaj tjedan, s važnim aukcijama dugoročnih američkih obveznica, dat će odgovor na pitanje koliko je poraslo povjerenje investitora u američki dug.
Epski okršaj dvojice alfa mužjaka
TEŠKI SUKOBI
Epski okršaj dvojice alfa mužjaka
KOLUMNA - S&P 500 u New Yorku vratio se iznad 6000 bodova prvi put od veljače, nakon što je tržište rada u svibnju ostalo relativno snažno, a Trump izrazio optimizam uoči sljedećeg kruga trgovinskih pregovora s Kinom.
Ljeto neizvjesnosti na tržištima
PUNO UPITNIKA
Ljeto neizvjesnosti na tržištima
KOLUMNA - Iako su se trgovinske napetosti između SAD-a i ključnih partnera naizgled smirile, približavaju se dvije važne prekretnice: 90-dnevna suspenzija tarifa s EU istječe 8. srpnja, a s Kinom 12. kolovoza.
Blaga recesija bila bi dobra vijest za Wall Street
ANALITIČARI
Blaga recesija bila bi dobra vijest za Wall Street
KOLUMNA - Wall Street je lipanj započeo optimistično nakon snažnog rasta u svibnju, a porasle su i cijene nafte.
Trump se uvijek na kraju prestraši
TACO TRGOVINA
Trump se uvijek na kraju prestraši
KOLUMNA - Optimizam se u posljednje vrijeme primjećuje, posebno u trgovanju dionicama velikih tehnoloških tvrtki.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE