Bikovska kretanja nastavljaju se unatoč mnogim neizvjesnostima. Za sada, međutim, prevladava ocjena da Trump, iako je nedavno potpisao naredbu o uvođenju recipročnih carina protiv svih zemalja svijeta, nije tako agresivan kako su se neki pribojavali, što daje nadu da bi najveće ekonomije mogle izbjeći carinski rat u punoj mjeri. Kvartalne zarade američkih kompanija ostaju snažne, s tri četvrtine kompanija (iz indeksa S&P 500) koje su prijavile zarade u posljednja tri mjeseca prošle godine do sada, s prosječnim rastom zarada od više od 15% u usporedbi s istim razdobljem 2023.
Dva su se makroekonomska podatka istaknula u SAD-u u prošlom tjednu, a prvi je bila objava američke inflacije u srijedu. To je bilo više od očekivanog u siječnju. Na mjesečnoj razini inflacija je ubrzana za 0,5 posto, a na godišnjoj razini inflacija je iznosila 3,0 posto. Obje su brojke veće od predviđanja i potiču strahove da Fed uopće neće smanjiti kamatne stope ove godine, pogotovo jer se očekuje da će Trumpove carine dodatno pritisnuti cijene. U investicijskoj banci Benchmark Co. procjenjuju da će cijena automobila u SAD-u posebno porasti ako uvedu 25 posto više carine na uvoz meksičkih i kanadskih proizvoda. Njihova procjena kaže da će prosječna cijena automobila biti 54.500 dolara, što je gotovo 12 posto više nego lani.
Postaje jasno da je Fedov cilj od dva posto inflacije trenutno nedostižan, pa je nova realnost oko tri posto inflacije. Prije nekoliko dana, tijekom kongresnog saslušanja, guverner Powell ponovno je istaknuo kako se neće žuriti s daljnjim smanjenjem kamata. Drugačiji dojam ostavila je objava američkih siječanjskih maloprodajnih cijena. To je (nakon četiri mjeseca natprosječnog rasta) u odnosu na prosinac skliznulo za 0,9 posto, što je najveći mjesečni pad u gotovo dvije godine. Uzroke treba tražiti i u niskim temperaturama i požarima u Kaliforniji te u problemima američke automobilske industrije s opskrbnim lancima. Slabiji promet u maloprodaji znak je da će gospodarski rast u prvom tromjesečju ove godine vjerojatno biti znatno manji. Na godišnjoj razini promet u maloprodaji porastao je za 4,2 posto. Prilagođeno za inflaciju, maloprodaja stagnira već četiri godine i ostaje ispod rekorda iz siječnja 2021.
Paneuropski burzovni indeks STOXX 600 porastao je osmi tjedan zaredom. Pokreću ga ohrabrujući kvartalni poslovni rezultati, ne tako loši gospodarski podaci, a sada i nada da će rat u Ukrajini prestati. Osobito ove godine vidljivo rastu pariški CAC40 (+10%) i frankfurtski DAX (+13%). Oba su već prilično "prekupljena", indeks relativne snage RSI dosegnuo je 80 bodova za DAX. Svaka vrijednost iznad 70 označava precijenjenu zonu. U petak su najviše, za gotovo deset posto, porasle vrijednosti dionica oružarske tvrtke Rheinmetall. Sve veće sigurnosne prijetnje donose velike profite tvrtki, budući da europske zemlje izdvajaju sve veći dio svojih proračuna za naoružanje. Cijena dionice je prvi put premašila 800 eura, analitičari britanske banke HSBC čak su im vrijednost postavili na 1000 eura.
Kineske dionice ponovno su u visokom rastu nakon što je rujanska "eksplozija" dovela do bijega stranih ulagača. Sada se vraćaju - u posljednjih pet tjedana neprekidnog rasta (najduži niz u dvije godine), središnji indeks Hong Konga dobio je gotovo 19 posto, uključujući sedam posto u prošlom tjednu. Dionice Alibabe samo su ove godine u Hong Kongu porasle za više od 50 posto. Podsjetimo: Nedugo nakon predstavljanja DeepSeeka, Alibaba je najavila novu verziju svog modela umjetne inteligencije koja daje još bolje rezultate.