GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Blaga recesija bila bi dobra vijest za Wall Street

Blaga recesija bila bi dobra vijest za Wall Street
ANALITIČARI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.06.2025 / 07:55
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA - Wall Street je lipanj započeo optimistično nakon snažnog rasta u svibnju, a porasle su i cijene nafte.

Tržište čeka telefonski razgovor između Trumpa i Xija, a u petak će se fokus staviti na objavu svježih podataka s američkog tržišta rada.

U prvim satima trgovanja u ponedjeljak u New Yorku, burzovni indeksi još su bili u crvenom, što je bila reakcija na eskalaciju trgovinskog rata i Trumpovu najavu povećanja carina na uvoz čelika i aluminija. No, do kraja dana indeksi su već bili malo "iznad vode", a jučer je uslijedio osjetniji rast, pri čemu su indeksi dobili više od pola posto. Cijena dionica Nvidije porasla je za tri posto i premašila 140 dolara, što je dionice ovog proizvođača čipova, bez kojih ne možemo zamisliti generativnu umjetnu inteligenciju, dovelo iznad njihove vrijednosti s početka ove godine.

Nvidia, koja je prošli tjedan oduševila investitore izvrsnim poslovnim rezultatima, također je prvi put od siječnja postala najvrjednija tvrtka na svijetu, prestigavši Microsoftovu s tržišnom kapitalizacijom od 3,45 bilijuna dolara. Nvidia je u prvom tromjesečju ove godine povećala prihod za 69 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, što je daleko najviše od svih tehnoloških divova. Palantir slijedi s rastom prihoda od 39 posto. Nvidia posluje s maržom od 42,6 posto, kojoj ne puno šteti zabrana izvoza njezinih H20 čipova na kinesko tržište, koja je već u prethodnom tromjesečju smanjila prihod za 2,5 milijarde dolara.

Ulagači se nadaju da će se trgovinske napetosti između Sjedinjenih Država i Kine smiriti. Iako više od 80 posto američkih izvršnih direktora očekuje recesiju u sljedećih 12-18 mjeseci zbog Trumpovih tarifa, na tržištu rada još uvijek postoji mnogo tvrtki koje traže radnike, što uravnotežuje otpuštanja povezana s tarifnim ratom. U travnju je izvješće JOLTS pokazalo najveći broj otpuštanja u devet mjeseci, što je dokaz određene neizvjesnosti, ali razina otpuštanja nije jako visoka. Što je još važnije, na svaku nezaposlenu osobu bilo je 1,03 otvorena radna mjesta, što je nešto bolje nego u ožujku (1,02).

Ministarstvo rada objavit će u petak trenutne smjernice o američkom tržištu rada. Ekonomisti predviđaju da je američko gospodarstvo u svibnju stvorilo neto 130.000 radnih mjesta, a očekuje se da će nezaposlenost ostati nepromijenjena na 4,2 posto. Ako je to istina, još ne možemo govoriti o ozbiljnom hlađenju tržišta rada. U međuvremenu, Fed u Atlanti procjenjuje da će američki BDP porasti za čak 4,6 posto u tromjesečju od travnja do lipnja (prethodna procjena: 3,8 posto). To bi, naravno, značilo snažan oporavak nakon blagog pada gospodarske aktivnosti u prvom tromjesečju ove godine.

Blaga recesija mogla bi biti dobrodošla čak i za Wall Street i mogla bi donijeti daljnji rast burzovnih indeksa, posebno ako dovede do smanjenja kamatnih stopa FED-a, napisao je Mike Wilson, glavni strateg za dionice u investicijskoj banci Morgan Stanley. Osnovni scenarij banke je da će za 12 mjeseci indeks S&P 500 biti na 6.500 bodova, oko 10 posto više nego danas. Optimistični scenarij predviđa rast S&P-a na 7.200 bodova. Morgan Stanley predviđa čak sedam smanjenja kamatnih stopa u sljedećoj godini, što bi naravno imalo blagotvoran učinak na cijene dionica.

Tagovi: #Wall Street, #trumpove carine, #xi jinping, #nvidia, #palantir, #NYSE, #Dow Jones, #Nasdaq, #S&P 500
PROČITAJ I OVO
Zlato ima sve važniju ulogu u rezervama središnjih banaka
REZERVE
Zlato ima sve važniju ulogu u rezervama središnjih banaka
ANALIZA - Ratna situacija na Bliskom istoku i neuvjerljiva američka maloprodaja u svibnju uzrokovali su pad burzovnih indeksa jučer. Danas tržište čeka ishod lipanjskog sastanka američkih Federalnih rezervi.
Obveznice više nisu sigurno utočište
GEOPOLITIKA I TRŽIŠTA
Obveznice više nisu sigurno utočište
KOLUMNA - Burze su jurile prema rekordnim razinama zbog znakova da je trgovinski sporazum između SAD-a i Kine na pomolu, ali onda je izraelsko-iranski sukob izazvao paniku. Cijene nafte naglo su porasle. Zlato je bilo sigurno utočište, a ne državne obveznice,.
Tehnološki divovi u središtu pozornosti
POKRETAČI
Tehnološki divovi u središtu pozornosti
ANALIZA - Od travnja ove godine američke burzovne indekse pokreću prvenstveno tehnološki divovi poput Nvidije, Microsofta, Broadcoma i drugih, koji čine visoku koncentraciju u indeksu S&P 500.
Aukcija američkih obveznica bit će važan test povjerenja
POVJERENJE
Aukcija američkih obveznica bit će važan test povjerenja
ANALIZA - Dok se indeks S&P 500 približava rekordno visokoj razini, situacija na tržištima obveznica ostaje napeta. Ovaj tjedan, s važnim aukcijama dugoročnih američkih obveznica, dat će odgovor na pitanje koliko je poraslo povjerenje investitora u američki dug.
Epski okršaj dvojice alfa mužjaka
TEŠKI SUKOBI
Epski okršaj dvojice alfa mužjaka
KOLUMNA - S&P 500 u New Yorku vratio se iznad 6000 bodova prvi put od veljače, nakon što je tržište rada u svibnju ostalo relativno snažno, a Trump izrazio optimizam uoči sljedećeg kruga trgovinskih pregovora s Kinom.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE