Najveći američki trgovac Walmart lani je doduše poslovao ohrabrujuće (prihodi porasli četiri posto), ali je razočarao prognozom ovogodišnjeg poslovanja. Na horizontu vidi dosta izazova, zbog čega predviđa rast prihoda od tri do četiri posto, što je manje od očekivanja analitičara. Dobit će također biti manja od želja dioničara. Dionice Walmarta pale su u četvrtak i petak zajedno deset posto, što je utjecalo na raspoloženje cijelog tržišta, jer je riječ o tvrtki čije je poslovanje dobar pokazatelj ekonomske snage Sjedinjenih Država. “U nesigurnim smo vremenima”, kažu u Walmartu, gdje također strahuju da će potrošači stegnuti remen s Trumpovim najavljenim carinama (uglavnom na kinesku robu), iako ih kompanija razmazi jeftinim proizvodima.
Istodobno je “pogodio” i značajan pad indeksa povjerenja potrošača koji mjeri Sveučilište Michigan, a posebno viša inflacijska očekivanja američkih potrošača. Dow Jones pao je gotovo 750 bodova u petak (najviše ove godine) nakon dana ranije. U dva dana izgubio je 1200 bodova. Slično se "ponašao" i S&P 500, no odmah treba naglasiti da je u srijedu postavio novi rekord pa se ulagači ne bi trebali buniti. No, više je neizvjesnosti zbog Trumpove vanjskotrgovinske politike koja bi mogla dovesti do stagflacije, odnosno razdoblja nižeg gospodarskog rasta i veće inflacije. I u Bank of America priznaju da je upravo inflacija i dalje glavna briga ulagača, ali pritom naglašavaju da su brige pretjerane. "Nema znakova povratka inflacije kakvu smo imali 2021.-2022."
Analitičari Goldman Sachsa su pesimističniji, vjerujući da bi se burza uskoro mogla suočiti s korekcijom naniže. To je djelomično zbog sezonskih čimbenika. Mali ulagači ovih dana manje trguju jer uskoro moraju platiti porez na prošlogodišnju kapitalnu dobit (u Sloveniji se prijava mora predati do 28. veljače), a često se u tom razdoblju smanjuju i priljevi u investicijske fondove. Čak je i slavni investitor Steve Cohen na konferenciji u Miamiju istaknuo da nakon dugo vremena ima pesimistična očekivanja.
"U razdoblju smo u kojem je najbolje iza nas u pogledu korporativnih zarada, pa me ne bi iznenadilo da vidim veliku korekciju na tržištu dionica", rekao je Cohen, navodeći najavljene carine koje će opteretiti gospodarstvo kao i vladine napore za smanjenje troškova u okviru programa DOGE.
Govoreći o zaradi: u srijedu će proizvođač čipova Nvidia objaviti svoju tromjesečnu zaradu, što će biti trenutak istine za visoko leteći UI sektor. Većina očekuje da će Nvidia ponovno premašiti očekivanja, no pitanje je koliko će ih premašiti. Budu li samo za nekoliko postotaka i ako prognoze za ovu godinu ne nastave biti bombastične, bit će to razlog za prodaju. Ulagači se također pitaju kakav će utjecaj na Nvidijinu budućnost imati uspjeh kineskog DeepSeeka, koji je prije mjesec dana uzdrmao tržište (27. siječnja Nvidijina je dionica pala za nevjerojatnih 17 posto, izgubivši gotovo 600 milijardi dolara tržišne kapitalizacije). Izvršni direktor Nvidije Jensen Huang kaže da investitori griješe ako misle da će DeepSeek ugroziti Nvidijino poslovanje ili negativno utjecati na američki UI sektor