Ujedinjeni Arapski Emirati napuštaju OPEC i OPEC+ |
| Objavljeno: 28.04.2026 / 18:36 |
| Autor: SEEbiz |
| ABU DHABI - Ujedinjeni Arapski Emirati objavili su u utorak da napuštaju OPEC i OPEC+, čime zadaju težak udarac skupinama izvoznika nafte i njihovom de facto lideru Saudijskoj Arabiji, u trenutku kada je rat s Iranom izazvao povijesni energetski šok i uzdrmao globalno gospodarstvo. |
|
Gubitak UAE-a, dugogodišnjeg člana OPEC-a, mogao bi izazvati poremećaje i oslabiti skupinu koja je unatoč unutarnjim nesuglasicama oko geopolitike i proizvodnih kvota nastojala zadržati jedinstven nastup. Ministar energetike UAE-a Suhail Mohamed al-Mazrouei rekao je za Reuters da je odluka donesena nakon pažljive analize energetskih strategija te regionalne sile. Na pitanje je li UAE konzultirao Saudijsku Arabiju, odgovorio je da to pitanje nisu iznosili nijednoj drugoj zemlji. Politička odluka Zaljevski proizvođači nafte u okviru OPEC-a već se suočavaju s poteškoćama u izvozu kroz Hormuški tjesnac, ključnu točku između Irana i Omana kroz koju inače prolazi petina svjetske nafte i ukapljenog prirodnog plina, zbog iranskih prijetnji i napada na brodove. Mazrouei je rekao da ovaj potez neće imati velik utjecaj na tržište zbog situacije u tjesnacu. Ipak, izlazak UAE-a iz OPEC-a predstavlja pobjedu za američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je organizaciju optuživao da “iskorištava ostatak svijeta” podizanjem cijena nafte. Trump je također povezivao američku vojnu podršku Zaljevu s cijenama nafte, tvrdeći da, dok SAD štiti članice OPEC-a, one to “iskorištavaju nametanjem visokih cijena nafte”. Razočarani odgovorom Iranu Anwar Gargash, diplomatski savjetnik predsjednika UAE-a, kritizirao je reakciju arapskih i zaljevskih zemalja na iranske napade na panelu Foruma zaljevskih influencera u ponedjeljak. “Zemlje Vijeća za suradnju u Zaljevu pružile su si međusobnu logističku podršku, ali politički i vojno mislim da je njihov odgovor bio najslabiji u povijesti”, rekao je Gargash. “Takav slab stav očekujem od Arapske lige i ne iznenađuje me, ali nisam ga očekivao od Vijeća za suradnju u Zaljevu – i to me iznenadilo”, dodao je. Formiranje cijene kroz proizvodnju OPEC+ je šira skupina koja uključuje članice OPEC-a, ali i dodatne velike proizvođače nafte koji nisu formalni članovi, poput Rusije, Kazahstana i Meksika. Nastao je 2016. kako bi se pojačala kontrola nad globalnom ponudom nafte. |
|
|
| Tagovi: #Ujedinjeni Arapski Emirati, #NAFTA, #OPEC, #OPEC+ |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Cijene nafte tonu, Trump nije spreman na nastavak rata s Iranom |
| NEW YORK - Cijene nafte pale su u četvrtak za oko 3% nakon izvješća da predsjednik Donald Trump nije sklon nastavku rata s Iranom unatoč nedavnim sukobima. |
| Đedović Handanović: MOL vjeruje u pozitivan ishod pregovora o NIS-u |
| BEOGRAD - Zahtjev MOL-a za dodatno vrijeme u pregovorima s "Gazpromnjeftom" pokazuje da postoji uvjerenje da je moguće postići dogovor o budućnosti srbijanske naftne industrije, izjavila je za RTS ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. |
| Eksplodirao interes za solare |
| BERLIN - Nakon godina procvata, interes među njemačkim vlasnicima kuća za krovne solarne sustave nedavno je značajno opao. Međutim, rat u Iranu i njemački ministar gospodarstva sada potiču poseban procvat fotonaponskih sustava. |
| MOL Grupa i partneri započinju proizvodnju plina na polju ACG u Azerbajdžanu |
| BUDIMPEŠTA – MOL Grupa i njezini partneri u zajedničkom ulaganju (JV) izvadili su prvi plin u polju ACG u Azerbejdžanu, gdje su prethodno identificirana nepridružena plinska ležišta (NAG) ispod i iznad proizvodnih naftnih ležišta. |
| Automobilsko gorivo pojeftinilo u svibnju |
| BERLIN - Automobilsko gorivo u Njemačkoj bilo je u svibnju u prosjeku znatno jeftinije nego u prethodnom, rekordnom mjesecu, prema podacima nacionalnog auto-moto kluba ADAC. |