GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ugljen ostaje energent broj jedan za proizvodnju električne energije

Ugljen ostaje energent broj jedan za proizvodnju električne energije
ENERGENTI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.03.2023 / 08:24
Autor: SEEbiz / DPA
BERLIN - U Njemačkoj je prošle godine, iako je štetan za klimu, ugljen ponovno dobio na važnosti kao najvažniji energent za proizvodnju električne energije.

Udio električne energije iz termoelektrana porastao je u odnosu na 2021. godinu za 8,4 posto, odnosno na trećinu (33,3 posto), objavio je u četvrtak Državni zavod za statistiku.

To je povećanje, prema institutu, pridonijelo i amortizaciji oštrog pada proizvodnje električne energije u plinskim elektranama zbog rata u Ukrajini, kao i pada proizvodnje u nuklearnim postrojenjima budući da Njemačka planira potpuno odustati od atomske energije.

Druga po važnosti je energija vjetra, čiji je udio nakon 2021. godine u kojoj je bilo relativno malo vjetrovitih dana porastao za 9,4 posto na nešto manje od četvrtine (24,1 posto).

Ukupno je prošle godine više od polovice električne energije u mreži (53,7 posto) proizvedeno korištenjem konvencionalnih izvora energije poput ugljena, plina i atomske energije.

No, zbog smanjene proizvodnje i u nuklearnim elektranama i u plinskim elektranama, udio konvencionalnih izvora energije manji je za 8,7 posto u odnosu na 2021. godinu.

Udio obnovljivih izvora energije poput vjetra, sunčeve energije i bioplina porastao je, pak, za 7,3 posto na ukupno 46,3 posto. Tome je pridonio značajan porast udjela sunčeve energije.

Teška situacija na tržištu plina zbog ruskog napada na Ukrajinu uzrokovala je značajno smanjenje proizvodnje električne energije iz tog energenta (minus 11,3 posto).

Njemačka je prisiljena prirodni plin za proizvodnju električne energije kupovati gotovo isključivo iz uvoza, dok je manje ovisna o ugljenu.

Zbog odluke Berlina da potpuno odustane od ove tehnologije, atomska energija bila je odgovorna za samo 6,4 posto proizvedene električne energije, a 2021. taj je udio iznosio 12,6 posto.

Ukupno je prošle godine u Njemačkoj proizvedeno i stavljeno u mrežu 509 milijardi kilovatsati električne energije, što je 1,9 posto manje nego 2021. godine.

Tagovi: ugljen, energenti, električna energija
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE