Šušnjar: Nema zapreka za realizaciju Južne plinske interkonekcije |
| Objavljeno: 12.03.2026 / 14:08 |
| Autor: SEEbiz |
| ŠIROKI BRIJEG - Ministar gospodarstva Ante Šušnjar izjavio je u četvrtak u Širokom Brijegu da ne postoje nikakve zapreke ili protivljenja izgradnji Južne plinske interkonekcije između Bosne i Hercegovine (BiH) i Hrvatske te je izrazio uvjerenje da će se taj projekt realizirati, budući da iza njega stoje američki partneri. |
|
"Mislim da su se konačno stvorili svi preduvjeti da se taj projekt realizira. Ne vidim nikoga tko danas ima nešto protiv toga, pogotovo jer su se američki partneri uključili da bi se izbjegle sve nedoumice koje su ranije postojale“, rekao je Šušnjar u izjavi za novinare u Širokom Brijegu. Mediji u Bosni i Hercegovini izvješćivali su posljednjih dana da je realizacija toga projekta ugrožena. Zakon o projektu Južne interkonekcije između BiH i RH, kojim bi se BiH povezala s plinskom mrežom u Hrvatskoj pravcem od Zagvozda do Posušja i izbjegla ovisnost o ruskom plinu, Parlament Federacije BiH usvojio je još u siječnju 2025., no taj se projekt nije ostvario. Razlog za to su prijepori o tome hoće li projekt voditi BH-Gas, kako je to predviđeno zakonom, ili neka nova tvrtka sa sjedištem u Mostaru, na čemu inzistira HDZ BiH. Šušnjar je u četvrtak istaknuo da je Hrvatska pouzdan partner u realizaciji toga projekta te da joj je jedino bitno da plinsko povezivanje dviju zemalja rezultira konkretnim poslom. "Što se tiče Republike Hrvatske, mi smo spremni. Imamo ishodovane sve dozvole. Međutim, ne bismo htjeli napraviti tako veliku investiciju od Dugopolja, preko Zagvozda do Imotskog i sve do ulaza u Posušje, pa da to ostane samo zakopana cijev u zemlju“, pojasnio je hrvatski ministar gospodarstva. Dodao je da je takav ranije bio slučaj s investicijom BH-Gasa, kompanije u vlasništvu Federacije BiH, koja je izgradila jedan krak plinovoda koji se uopće ne koristi. Projekt Južna interkonekcija ponovno predmet politizacije zbog spora oko kupca plina za BiH Projekt plinskog povezivanja dviju zemalja kroz Bosnu i Hercegovinu trebala bi realizirati američka kompanija AAFS, čiji su čelni ljudi bliski s administracijom Donalda Trumpa, dok bi građevinske radove izvodio američki div Bechtel. Zamišljeno je da se u BiH izmijene odredbe Zakona o Južnoj interkonekciji, kojima bi se američkoj kompaniji dodijelio taj posao te da se usuglasi dokument Međudržavnog sporazuma s RH, koji bi se potkraj travnja trebao potpisati u Dubrovniku na marginama Summita Triju mora. Američki investitori su uz plinovod najavili i ulaganja u tri plinske elektrane te uzimanje u koncesiju zračnih luka u Sarajevu i Mostaru, a izrazili su zanimanje i za izgradnju autoceste na koridoru Vc kroz BiH. Ministar Šušnjar u četvrtak u Širokom Brijegu sudjeluje na Gospodarskom forumu Županije Zapadnohercegovačke te je tom prigodom potvrdio kako je Hrvatska s pokretanjem osuvremenjene rafinerije INA-e u Rijeci zajamčila i opskrbu energenata u Bosni i Hercegovini. "Bosna i Hercegovina nema svoju rafineriju, međutim, možete biti sigurni da smo danas poduzeli dosta koraka kod ovih energetskih šokova kako ne bi došlo do nestašice derivata na tržištu Bosne i Hercegovine“, rekao je. Najavio je da će vlasti u Hrvatskoj poduzeti i druge mjere kako bi utjecale na kretanje cijena energenata u zemlji nakon globalnih potresa izazvanih ratom na Bliskom istoku. |
|
|
| Tagovi: #ANTE ŠUŠNJAR, #JUŽNA INTERKONEKCIJA, #LNG TERMINAL |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Mrtva trka Iraka i Emirata u uspostavi alternativnih naftovoda |
| ABU DHABI - Irak i Ujedinjeni Arapski Emirati ubrzavaju planove za proširenje naftovoda kako bi zamijenili kapacitet izgubljen zatvaranjem Hormuškog tjesnaca, jer novi podaci otkrivaju njihovu veliku ovisnost o Perzijskom zaljevu. |
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |