Srbija nije zadovoljna MOL-ovim rješenjima za rafineriju u Pančevu |
| Objavljeno: 14.05.2026 / 13:01 |
| Autor: SEEbiz |
| BEOGRAD - Tjedan dana prije isteka roka za prodaju većinskog ruskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koji je odredio američki Ured za nadzor strane imovine (OFAC), srpska strana i dalje nije zadovoljna ponuđenim rješenjima mađarske kompanije MOL, pišu srbijanski mediji. |
|
OFAC je produžio je operativnu licenciju NIS-u do 16. lipnja, do kad važi i licencija JANAF-u za opskrbu NIS-ove rafinerije u Pančevu, jedine koju Srbija ima i strateški je važna za energetski sigurnost zemlje. Istodobno, OFAC je dao rok da se do 22. svibnja završi prodaja ruskog udjela od 56,15 posto u NIS-u kako bi se izbjegla primjena sankcija Sjedinjenih Država ruskom energetskom sektoru, čiji je NIS dio. Premda je MOL u travnju priopćio da će dugoročno zadržati rafineriju u Pančevu ako postane većinskim vlasnikom, ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da ključni kamen spoticanja u pregovorima i dalje ostaje budući rad rafinerije i pitanje pokrivenosti tržišta iz prerade. Bojazan u Srbiji proizilazi iz činjenice da ta mađarska kompanija nije baš na dobrom glasu u regiji, jer je ulaskom na tržište u Hrvatskoj zatvorila rafineriju u Sisku, pa se strahuje da bi kupnjom većinskog ruskog udjela u NIS-u to u dogledno vrijeme mogla biti i posljedica s rafinerijom u Pančevu, koja osigurava oko 95 ukupnih potreba za naftnim derivatima na domaćem tržištu. - Nećemo ugroziti našu sigurnost opskrbe, niti utjecaj koji rad rafinerije ima na ekonomiju i gospodarstvo, rekla je ministrica Đedović Handanović u priopćenju i najavila da se pregovori nastavljaju do kraja ovog tjedna. Želimo doći do kompromisa, ali ne po svaku cijenu, dodala je ministrica. |
|
|
| Tagovi: #dubravka Đedović Handanović, #naftna industrija srbije, #rafinerija pančevo, #mol grupa |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |