Slovenija: Benzin poskupio, dizel pojeftinio |
| Objavljeno: 02.06.2025 / 19:35 |
| Autor: SEEbiz |
| LJUBLJANA - U ponoć, uz nepromijenjene trošarine, litra benzina od 95 oktana na benzinskim postajama izvan autocesta poskupjet će za 0,3 centa na 1,437 eura, dok će litra dizelskog goriva biti jeftinija za 0,5 centi na 1,440 eura. |
|
Loživo ulje će također biti jeftinije, za 0,6 centi na 1,037 eura po litri. Ove cijene vrijedit će do 16. lipnja, objavilo je danas Ministarstvo zaštite okoliša, klime i energetike. Da cijene ne bi bile regulirane, ministarstvo procjenjuje da bi benzin od 95 oktana koštao oko 1,517 eura, dizel oko 1,521 eura, a loživo ulje oko 1,141 eura po litri. Vlada nije mijenjala trošarine. Maksimalne dopuštene marže također ostaju nepromijenjene, koje izvan područja autocesta i brzih cesta mogu iznositi maksimalno 0,0994 eura po litri benzina od 95 oktana, 0,0983 eura po litri dizelskog goriva i 0,08 eura po litri loživog ulja. Prema ministarstvu, cijene ovih naftnih derivata i dalje će se izračunavati na temelju metodologije koja se temelji na kretanju cijena naftnih derivata na svjetskom tržištu i kretanju tečaja dolar-euro. Modelne cijene izračunavaju se na temelju 14-dnevnih prosjeka cijena mineralnih naftnih derivata. |
|
|
| Tagovi: #cijene goriva, #gorivo, #benzin, #dizel |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |