Shell nadmašio procjene kvartalne dobiti, rat u Iranu potiče rast cijena nafte |
| Objavljeno: 07.05.2026 / 08:26 |
| Autor: SEEbiz |
| LONDON - Britanski energetski div Shell u četvrtak je izvijestio o boljoj dobiti u prvom tromjesečju od očekivane, jer je rat u Iranu doveo do naglog porasta cijena energije. |
|
Naftni div objavio je prilagođenu dobit od 6,92 milijarde dolara za prva tri mjeseca godine, nadmašivši očekivanja analitičara od 6,1 milijarde dolara, prema konsenzusu koji je sastavio LSEG. Zasebna prognoza analitičara koju je dala tvrtka procijenila je očekivanu dobit Shella u prvom tromjesečju na 6,36 milijardi dolara. Shell je izvijestio o prilagođenoj zaradi od 5,58 milijardi dolara u istom razdoblju prošle godine i 3,26 milijardi dolara u posljednja tri mjeseca 2025. „Shell je ostvario snažne rezultate omogućene našim neumornim fokusom na operativne performanse u tromjesečju koje je obilježio neviđeni poremećaj na globalnim energetskim tržištima“, rekao je izvršni direktor Shella Wael Sawan u izjavi. Zarada dolazi u trenutku kada energetske superkompanije doživljavaju značajan porast cijena dionica, s cijenama fosilnih goriva koje rastu od početka rata protiv Irana, koji predvode SAD i Izrael, 28. veljače. Kontinuirani i ozbiljni poremećaji kroz strateški važan Hormuški tjesnac rezultirali su onim što je Međunarodna agencija za energiju opisala kao najveću prijetnju energetskoj sigurnosti u povijesti. Cijene nafte porasle su za otprilike 40% od početka rata u Iranu, iako su i terminski ugovori za sirovu naftu Brent i terminski ugovori za američku naftu West Texas Intermediate oštro pali u prethodnoj sesiji usred nade u kraj sukoba. Dogovor s ARC Resources Izvršni direktor Shella, Wael Sawan, opisao je ARC Resources, koji je usmjeren na škriljni bazen Montney u kanadskim provincijama Britanska Kolumbija i Alberta, kao "visokokvalitetnog, jeftinog i vrhunskog proizvođača s niskim intenzitetom ugljika" koji bi desetljećima ojačao resursnu bazu tvrtke. Dionice Shella, uvrštene na londonsku burzu, porasle su za oko 17% od početka godine, zaostajući za dionicama tvrtki poput BP-a, TotalEnergiesa, Exxon Mobila i Chevrona. |
|
|
| Tagovi: #shell, #royal dutch shell, #nafta, #iran, #rat u iranu |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |
| Kinezi preuzeli vjetroelektranu Alibunar |
| NOVI SAD - Norveški Emergy i njegov nizozemsko-belgijski partner, WV International, završili su prodaju projekta vjetroelektrane Alibunar ukupne snage 168 megavata, a kupac većinskog udjela od 90 posto je hongkonška tvrtka Heavy Energy International, tvrtka-kćer kineskog diva u proizvodnji vjetroturbina SANY Renewable Energy, piše eKapija. |