Saudi Aramco smanjio dobit, oštro reže dividendu |
| Objavljeno: 11.05.2025 / 19:11 |
| Autor: SEEbiz |
| RIJAD - Saudi Aramco izvijestio je o padu dobiti u prvom tromjesečju, što je rezultiralo smanjenjem dividende za 10 milijardi dolara i smanjenjem ključnog izvora sredstava za proračun Saudijske Arabije usred neizvjesnih izgleda za cijene nafte. |
|
Neto dobit najveće svjetske naftne kompanije pala je za 5 posto u odnosu na prethodnu godinu na 26 milijardi dolara. Prosječna ostvarena cijena nafte iznosila je 76,30 dolara po barelu, u usporedbi s 83 dolara po barelu u istom tromjesečju prošle godine. Iako su rezultati bili bolji od rezultata nekih od njezinih konkurenata, uključujući BP i Shell, čija se dobit u prvom tromjesečju prepolovila, odnosno pala za 28 posto, Aramco je smanjio ukupnu dividendu na 21,4 milijarde dolara s 31 milijarde dolara u posljednjem tromjesečju prošle godine. Grupa je već u ožujku objavila da će njezina ukupna isplata ove godine iznositi oko 85 milijardi dolara, što je znatno manje od 124 milijarde dolara koje je isplatila 2024. godine. Niže isplate dividendi Aramca dodatno će opteretiti proračun Saudijske Arabije jer vlada i državni subjekti poput Javnog investicijskog fonda troše milijarde dolara kako bi diverzificirali gospodarstvo i udaljili ga od ovisnosti o prihodima od nafte. Program ekonomske diverzifikacije koji je pokrenuo prijestolonasljednik Mohammed bin Salman sadrži nekoliko ambicioznih takozvanih gigaprojekata, uključujući futurističku zonu na sjeverozapadnoj obali zemlje pod nazivom Neom. Deficit kraljevstva povećao se na 15,6 milijardi dolara u prvom tromjesečju, u odnosu na 3,3 milijarde dolara u istom razdoblju 2024. godine, dok su prihodi od nafte pali za 18 posto, priopćilo je u ponedjeljak Ministarstvo financija. Amin Nasser, predsjednik i glavni izvršni direktor Aramca, rekao je: „Dinamika globalne trgovine utjecala je na energetska tržišta u prvom tromjesečju 2025. godine, a ekonomska neizvjesnost utjecala je na cijene nafte.“ Od kraja tromjesečja cijene nafte pale su za dodatnih 15 posto, na oko 64 dolara po barelu, nakon američkih trgovinskih tarifa i straha od prekomjerne ponude nakon što je OPEC+, naftni kartel predvođen Saudijskom Arabijom, naglo povećao proizvodnju za ovu godinu. Iako niže cijene nafte vrše pritisak na Saudijsku Arabiju, pozdravio ih je američki predsjednik Donald Trump, koji želi smanjiti troškove za potrošače. Također je tvrdio da će niže cijene nafte povećati pritisak na Rusiju da okonča rat s Ukrajinom. |
|
|
| Tagovi: #Saudi Aramco, #Amin Nasser, #shell, #saudijska arabija, #dividenda, #nafta |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Mrtva trka Iraka i Emirata u uspostavi alternativnih naftovoda |
| ABU DHABI - Irak i Ujedinjeni Arapski Emirati ubrzavaju planove za proširenje naftovoda kako bi zamijenili kapacitet izgubljen zatvaranjem Hormuškog tjesnaca, jer novi podaci otkrivaju njihovu veliku ovisnost o Perzijskom zaljevu. |
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |