Saudi Aramco: Prihodi pali, ostatak godine trebao bi biti bolji |
| Objavljeno: 05.08.2025 / 08:40 |
| Autor: SEEbiz |
| RIJAD - Saudi Aramco je u utorak objavio pad prihoda u drugom tromjesečju, navodeći niže cijene sirove nafte i rafiniranih kemijskih proizvoda koje su samo djelomično nadoknađene većim trgovanim volumenima. |
|
Najveća svjetska naftna tvrtka prijavila je prilagođeni neto prihod od 92,04 milijarde saudijskih rijala (24,5 milijardi dolara) tijekom tri mjeseca do kraja lipnja. Rezultat je viši u usporedbi s prognozom prilagođenog neto prihoda od 23,7 milijardi dolara, prema procjeni ankete analitičara koju je dostavila tvrtka. Prihodi u drugom tromjesečju pali su na 378,83 milijarde saudijskih rijala s 425,71 milijarde saudijskih rijala u istom razdoblju prethodne godine. „Osnove tržišta ostaju snažne i očekujemo da će potražnja za naftom u drugoj polovici 2025. biti više od dva milijuna barela dnevno veća nego u prvoj polovici godine“, rekao je izvršni direktor Aramca Amin Nasser u utorak u izjavi koja prati rezultate. Kapitalni izdaci neznatno su porasli na 46,2 milijarde saudijskih rijala u lipnju, u odnosu na 45,5 milijardi saudijskih rijala u istom razdoblju prethodne godine. Cijene sirove nafte ostale su niske tijekom godine, osim kratkog pogoršanja u drugom tromjesečju izazvanog napetostima između Izraela i Irana. Futures su pod pritiskom zbog neizvjesnih izgleda za potražnju, što je od travnja pogoršano uvođenjem široko rasprostranjenih carina Washingtona. Protekcionističke trgovinske mjere zamagljuju sliku rasta u najvećem svjetskom gospodarstvu i budućnosti američkog dolara, koji denominira većinu roba - uključujući sirovu naftu. Prihodi Aramca trebali bi porasti zbog veće proizvodnje, nakon što Saudijska Arabija - i sedam drugih partnera OPEC-a i izvan OPEC-a - završe povlačenje dobrovoljnih smanjenja od 2,2 milijuna barela dnevno kroz posljednju tranšu u rujnu. Saudijska Arabija je nedavno proizvela 9,356 milijuna barela dnevno u lipnju, prema procjenama neovisnih analitičara prikupljenim u OPEC-ovom mjesečnom izvješću o tržištu nafte. Aramco se sve više okreće tržištima duga, s dvije emisije u ukupnom iznosu od 9 milijardi dolara u drugoj polovici 2024. i prodajom obveznica u tri dijela u iznosu od 5 milijardi dolara ove godine. Omjer zaduženosti tvrtke porastao je na 6,5% na dan 30. lipnja 2025., u usporedbi s 5,3% na dan 31. ožujka 2025. Ulagačima je u prvom planu politika dividendi u Aramcu, koja je u ožujku smanjila prinose investitora za 2025. na 85,4 milijarde dolara - što je oštar pad u odnosu na 124,2 milijarde dolara u 2024. - nakon pada neto dobiti u prvom tromjesečju. Aramco je u trećem tromjesečju proglasio osnovnu dividendu od 21,1 milijarde dolara i dividendu povezanu s rezultatima od 0,2 milijarde dolara. Prinos od dividende tvrtke iznosio je 5,5% u ponedjeljak, što je i dalje više od 3,6% američkog konkurenta u industriji, Exxon Mobila, i 4,5% Chevrona, prema podacima FactSeta. |
|
|
| Tagovi: #Saudi Aramco, #Adnoc, #nafta, #kemijski proizvodi, #opec, #saudijska arabija |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Mrtva trka Iraka i Emirata u uspostavi alternativnih naftovoda |
| ABU DHABI - Irak i Ujedinjeni Arapski Emirati ubrzavaju planove za proširenje naftovoda kako bi zamijenili kapacitet izgubljen zatvaranjem Hormuškog tjesnaca, jer novi podaci otkrivaju njihovu veliku ovisnost o Perzijskom zaljevu. |
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |