GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Saudi Aramco i Adnoc zaustavljaju akvizicije

Saudi Aramco i Adnoc zaustavljaju akvizicije
STRATEŠKI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 01.07.2025 / 07:46
Autor: SEEbiz
RIJAD - Dvije najveće naftne kompanije na Bliskom istoku smanjuju svoje višemilijardne akvizicije jer očekivanja trajnog pada prihoda od nafte ograničavaju njihovo globalno sklapanje poslova.

Saudi Aramco, svjetski proizvođač sirove nafte broj jedan, i Abu Dhabi National Oil Company, poznata kao Adnoc, bili su najaktivniji kupci u industriji u posljednje tri godine, najavljujući akvizicije u vrijednosti većoj od 60 milijardi dolara za širenje na plin, kemikalije i maziva.

No, savjetnici i ljudi upoznati s njihovim razmišljanjem rekli su da su energetski divovi Perzijskog zaljeva sada usporili svoje aktivnosti spajanja i akvizicija kako bi ponovno procijenili, jer utjecaj nižih cijena nafte počinje osjećati.

Referentne cijene sirove nafte pale su s više od 80 dolara po barelu u siječnju na 67 dolara ovog tjedna, unatoč skoku tijekom nedavnog sukoba između Izraela i Irana. Analitičari očekuju da će prekomjerna ponuda na tržištu dodatno pritisnuti cijene.

Saudijska Arabija već je izjavila da će "pregledati" svoju potrošnju kao rezultat nižih cijena sirove nafte, koje su sada pale ispod razine rentabilnosti za neke zemlje Perzijskog zaljeva.

Visoki bankar u energetskom sektoru rekao je da su vlasnici iz vlade rekli Saudi Aramcu i Adnocu da se "više usredotoče na dividende, a manje na rast".

Neki poslovi vjerojatno će se nastaviti, rekli su ljudi bliski tvrtkama, posebno u plinskom sektoru, ali ne istim tempom. Također su potvrdili da nijedna tvrtka nije dala ponudu za kupnju Castrola, poslovanja s mazivima koje je BP stavio na prodaju.

"U svakom neizvjesnom okruženju, potrebno je biti selektivniji", rekao je jedan direktor. Neto prihod Saudi Aramca mijenja se za 900 milijuna dolara za svaku promjenu cijene nafte od 1 dolara.

Svako povlačenje bi se odrazilo na globalni krajolik spajanja i preuzimanja u energetskom sektoru, s obzirom na opseg aktivnosti zaljevskih tvrtki.

Saudi Aramco je u posljednje tri godine najavio poslove vrijedne najmanje 8 milijardi dolara, uključujući udio u kineskoj petrokemijskoj tvrtki Rongsheng, kupnju LNG poslovanja MidOcean, posao za američki brend maziva Valvoline i ulaganje u Horse Powertrain, tvrtku koja dizajnira i proizvodi motore s unutarnjim izgaranjem.

Prošli mjesec je tvrtka izjavila da istražuje hoće li kupiti dio projekta LNG-a tvrtke Woodside Energy u Louisiani te da razmatra kako može isporučiti više LNG-a Indiji.

Amin Nasser, glavni izvršni direktor Saudi Aramca, odgovorio je na nedavno pitanje o tome kako niže cijene nafte utječu na financije tvrtke rekavši da uvijek nastoji „poboljšati učinkovitost u našoj potrošnji“. No, također je napomenuo da financijska snaga Saudi Aramca omogućuje „kontracikličko ulaganje“.

Adnoc je bio još aktivniji i radi na transakcijama vrijednim preko 52 milijarde dolara, prema Dealogicu. To uključuje ponudu od 18,7 milijardi dolara za australskog proizvođača nafte i plina Santos, posao od 15,5 milijardi dolara za njemačku kemijsku grupu Covestro i posao o stvaranju kemijske tvrtke od 60 milijardi dolara pod nazivom Borouge Group International u kojoj će imati 47 posto udjela.

Kako bi to olakšala, tvrtka iz Abu Dhabija izgradila je „internu investicijsku banku“ i prošle godine pokrenula XRG, platformu za inozemne akvizicije. U lipnju je XRG izjavio da želi postati jedna od tri vodeće kemijske grupe i jedna od pet najvećih tvrtki u sektoru plina, rekavši da će odmah započeti s radom na ostvarenju toga. Također je dao prioritet ulaganju u SAD tijekom drugog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa.

Tagovi: #Saudi Aramco, #Adnoc, #Woodside Energy, #Castrol, #nafta, #zaljev, #cijene nafte, #Rongsheng, #MidOcean
PROČITAJ I OVO
Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane
PORUKE
Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane
BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane.
MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS
PREGOVORI
MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS
BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u
DOGOVOR
Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u
BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela.
Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost
NAFTNO TRŽIŠTE
Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost
NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme.
Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije
ANALITIČARI
Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije
BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE