Reuters: Najmanje 40 posto ruskih kapaciteta za izvoz nafte izvan funkcije |
| Objavljeno: 26.03.2026 / 20:11 |
| Autor: SEEbiz |
| MOSKVA - Najmanje 40 posto ruskih kapaciteta za izvoz nafte trenutno je onesposobljeno nakon napada ukrajinskih dronova, prema Reutersovim izračunima temeljenim na tržišnim podacima. |
|
To je najgori poremećaj u opskrbi naftom u modernoj povijesti Rusije, drugog najvećeg svjetskog izvoznika nafte, a dolazi u trenutku kada su cijene nafte prešle 100 dolara po barelu zbog rata s Iranom. Proizvodnja nafte u Rusiji jedan je od glavnih izvora prihoda državnog proračuna i ključni je dio gospodarstva vrijednog 2,6 bilijuna dolara. Ukrajina je ovog mjeseca pojačala napade dronovima na rusku infrastrukturu za izvoz nafte i goriva, pogodivši sve tri glavne ruske luke za izvoz nafte, uključujući Novorossiysk na Crnom moru, Primorsk i Ust-Lugu na Baltičkom moru, kao i naftovod Družba, koji prolazi kroz Ukrajinu do Mađarske i Slovačke. Prema Reutersovim izračunima, oko 40 posto ruskih kapaciteta za izvoz sirove nafte, ili oko dva milijuna barela dnevno, bilo je izvan funkcije do srijede nakon najnovijeg napada. |
|
|
| Tagovi: #nafta, #ruska nafta, #rusija |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |
| Kinezi preuzeli vjetroelektranu Alibunar |
| NOVI SAD - Norveški Emergy i njegov nizozemsko-belgijski partner, WV International, završili su prodaju projekta vjetroelektrane Alibunar ukupne snage 168 megavata, a kupac većinskog udjela od 90 posto je hongkonška tvrtka Heavy Energy International, tvrtka-kćer kineskog diva u proizvodnji vjetroturbina SANY Renewable Energy, piše eKapija. |