Pudić: Imamo prednost zato što imamo LNG terminal |
| Objavljeno: 11.05.2026 / 20:27 |
| Autor: SEEbiz |
| ZAGREB - Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić gostovao je u središnjem Dnevniku HTV-a i govorio o mogućem rastu cijena plina. |
|
Podsjetio je kako aktualna Vladina uredba o subvencioniranju cijene plina za kućanstva vrijedi do 30. rujna, a hoće li nakon toga biti donesene nove mjere, ovisit će o odluci Vlade. "Vlada je svojom uredbom donijela odluku o subvenciji do 30. rujna. Hoće li ponovno donositi novu uredbu pred devetim mjesecom, to će se vidjeti i ovisit će o odluci Vlade", rekao je.
"Cijena plina za kućanstva mjeri se upravo prema cijenama plina na burzama, a određuje se u razdoblju od 1. svibnja do 1. srpnja. Ako bi cijene ostale više nego sada, došlo bi do povećanja krajnje cijene plina za kućanstva, odnosno u javnoj usluzi", naveo je. "Skuplji energenti podižu cijenu proizvoda" Komentirajući utjecaj rasta cijena plina na gospodarstvo, napomenuo je kako skuplji energenti povećavaju troškove proizvodnje i posljedično podižu cijene proizvoda. "Veća cijena plina rezultira većim cijenama električne energije, a svi proizvodni procesi trebaju energiju da bi proizveli konačan proizvod. Ako nemate dodatnih ušteda ili rezervi unutar tvrtke, jednostavno morate imati veću izlaznu cijenu proizvoda", ustvrdio je. Posebno je istaknuo petrokemijsku industriju, u kojoj je plin ključna sirovina. "Ove godine smo imali situaciju da je LNG terminal bio u remontu" "Ove godine imali smo situaciju da je LNG terminal bio u remontu zbog povećanja kapaciteta s 3,9 milijardi na 6,1 milijardu kubika. U tom razdoblju opskrbljivači su povlačili plin iz skladišta", rekao je. Dodao je kako je hrvatsko skladište trenutačno popunjeno oko 20 posto, dok je prosjek u Europskoj uniji oko 30 posto. Napomenuo je da Hrvatska prema pravilima Europske unije mora do početka zime imati dovoljno zaliha plina. Naglasio je da Hrvatska ima dodatnu sigurnost upravo zbog LNG terminala. "Imamo prednost zato što imamo LNG terminal pa nije potrebna tolika popunjenost skladišta. Za naše potrebe imamo sasvim dovoljne količine plina, posebno s novim kapacitetima terminala", naveo je. |
|
|
| Tagovi: #dalibor pudić, #lng hrvatska, #lng terminal, #plin |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Mrtva trka Iraka i Emirata u uspostavi alternativnih naftovoda |
| ABU DHABI - Irak i Ujedinjeni Arapski Emirati ubrzavaju planove za proširenje naftovoda kako bi zamijenili kapacitet izgubljen zatvaranjem Hormuškog tjesnaca, jer novi podaci otkrivaju njihovu veliku ovisnost o Perzijskom zaljevu. |
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |