GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Petrol ove godine planira ostvariti gotovo 180 milijuna eura čiste dobiti

Petrol ove godine planira ostvariti gotovo 180 milijuna eura čiste dobiti
PLANOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.01.2025 / 13:14
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Grupa Petrol ove godine planira ostvariti 6,1 milijardu eura prihoda od prodaje, EBITDA od 339 milijuna eura i neto dobit od 177,8 milijuna eura, čime će poboljšati svoje financijske pokazatelje.

Iz tvrtke navode da poslovni plan odražava "promišljenu prilagodbu izazovnim okolnostima i predanost postizanju dugoročnih ciljeva".

Kako je Petrol objavio u objavi na stranicama Ljubljanske burze nakon što je poslovni plan odobren na sjednici nadzornog odbora, svjesni su da će ovu godinu obilježiti kontinuirana volatilnost na globalnim energetskim tržištima, potaknuta geopolitičkim napetostima, inflacijom i regulacija cijena energije.

“Posebno u Sloveniji, koja je najveće tržište za Grupu Petrol, niske marže na naftne derivate i stroga regulatorna ograničenja i dalje vrše pritisak na poslovanje. "Iako predviđanja ukazuju na postupno popuštanje cijena energije, regulatorni zahtjevi i troškovi povezani sa zelenom tranzicijom, poput povećanja udjela biogoriva i zakonodavstva o zaštiti okoliša, i dalje će predstavljati izazov", istaknuli su.


Grupa Petrol će svoje aktivnosti prilagoditi ovim uvjetima daljnjom optimizacijom procesa i troškovne učinkovitosti. Cilj je osigurati dugoročnu stabilnost i poslovni uspjeh, uključujući dodatna ulaganja u digitalizaciju i uvođenje mjera za poboljšanje operativne učinkovitosti, ističu iz tvrtke.

Grupacija će pritom, prema njihovim priopćenjima, posebnu pozornost posvetiti upravljanju rizicima i jačanju strukture kapitala. “Na taj način će odgovoriti na ključne izazove i nastaviti se prilagođavati promjenjivim uvjetima na energetskim tržištima”, objasnili su.

Grupa ove godine planira uložiti 150 milijuna eura, a više od polovice tih sredstava otići će u projekte energetske tranzicije, uključujući ulaganja u obnovljive izvore energije, digitalizaciju i širenje ponude mobilnosti.

Što se tiče strateških smjerova, napisali su da stabilnost izvora energije u vezi s energetskom tranzicijom ostaje ključna. Osim modernizacije prodajnih mjesta i uvođenja novih sadržaja, intenzivno razvijaju projekte iz područja obnovljivih izvora energije, poput solarnih elektrana i vjetroelektrana, te šire mrežu električnih punionica i ponudu energetskih rješenja za pojedince. i tvrtke, napisali su.

“Naša ambicija rasta uključuje širenje broja prodajnih mjesta u regiji, uz zadržavanje vodeće pozicije kako u segmentu klasičnih prodajnih mjesta tako i u segmentu punionica električnih vozila”, dodaju.

“Poslovni plan za 2025. izgrađen je na čvrstim temeljima koji podržavaju prijelaz na održiva energetska rješenja i poslovnu stabilnost. Strateškim ulaganjima u obnovljive izvore energije i digitalizaciju ojačat ćemo svoju konkurentsku prednost i stvoriti dodanu vrijednost za sve dionike, sažeo je Sašo Berger, predsjednik Uprave Petrola.

Grupa Petrol je u prvih devet mjeseci prošle godine ostvarila 4,5 milijardi eura prihoda, što je 13 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. Čista dobit na razini grupe porasla je za 30 posto i dosegnula 123,6 milijuna eura.

Prema planu objavljenom u siječnju prošle godine, grupa bi u 2024. godini trebala ostvariti 5,8 milijardi eura prihoda od prodaje, 304,6 milijuna eura EBITDA-e i 156,5 milijuna eura čiste dobiti.

Tagovi: #petrol,  #nafta,  #gorivo,  #plin,  #berger
PROČITAJ I OVO
Čović: Nema šanse da se realizira Južna interkonekcija
JASNA PORUKA
Čović: Nema šanse da se realizira Južna interkonekcija
SARAJEVO - Lider vladajuće hrvatske stranke u Bosni i Hercegovini (BiH) Dragan Čović rekao je da prijedlog zakona koji je prošli mjesec usvojio Dom naroda Federacije BiH za plinsku interkonekciju za isporuku američkog LNG-a u Hrvatsku nema šanse da se realizira.
MOL uspješno testirao proizvodnju hidrotretiranog biljnog ulja i održivog avio goriva
TESTIRANJE
MOL uspješno testirao proizvodnju hidrotretiranog biljnog ulja i održivog avio goriva

BUDIMPEŠTA – MOL Grupa proizvela je dizelsko gorivo koje sadrži hidrotretirano biljno ulje (Hydrotreated Vegetable Oil - HVO) i održivo avio gorivo (Sustainable Aviation Fuel - SAF) u Slovnaftovoj rafineriji u Bratislavi. 

Szijjarto: Mađarska i MOL spremni pomoći NIS-u
POMOĆ
Szijjarto: Mađarska i MOL spremni pomoći NIS-u
BEOGRAD - Ministar vanjskih poslova Mađarske Peter Szijjarto izjavio je danas da su sankcije koje je SAD uveo Naftnoj industriji Srbije (NIS) rezultat "osvetničke politike Bidenove administracije" zbog suverenističkih politika Budimpešte i Beograda te istaknuo da su njegova zemlja i kompanija MOL spremni nadoknaditi Srbiji eventualne gubitke u nafti.
IEA: Potrošnja struje snažno raste diljem svijeta
STRUJA
IEA: Potrošnja struje snažno raste diljem svijeta
LONDON - Potrošnja struje u svijetu snažno raste, potaknuta pojačanim potrebama za energijom u zemljama u nastajanju i u razvoju i u industriji, utvrdila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Petrol i NGEN sklopili strateško partnerstvo za napredna energetska rješenja
SURADNJA
Petrol i NGEN sklopili strateško partnerstvo za napredna energetska rješenja
ZAGREB – Tvrtke Petrol d.d. Ljubljana i NGEN, visoko tehnološka tvrtka usmjerena na inovacije u sektoru električne energije, potpisale su okvirni ugovor o poslovnoj suradnji s ciljem razvoja i implementacije naprednih energetskih rješenja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE