Otkriven uzrok nestanka struje u Španjolskoj i Portugalu |
| Objavljeno: 01.05.2025 / 18:27 |
| Autor: SEEbiz |
| MADRID - Nemogućnost španjolske elektroenergetske mreže da upravlja neuobičajeno visokom opskrbom solarnom energijom bila je ključni faktor katastrofalnog nestanka struje u ponedjeljak, rekli su bivši regulatori i stručnjaci. |
|
Oko 55 posto španjolske opskrbe dolazilo je iz solarnih izvora kada se 15 GW proizvodnje električne energije isključilo iz mreže u roku od samo pet sekundi u ponedjeljak poslijepodne, što je izazvalo široko gašenje elektroenergetskih sustava u Španjolskoj i Portugalu. Nekoliko europskih stručnjaka reklo je da Španjolska, čini se, nema dovoljno stabilne energije - lako dostupne, pouzdane opskrbe energijom iz izvora poput fosilnih goriva ili nuklearne energije koja se može smanjiti ili povećati - da bi se aktivirala kada je frekvencija mreže naglo pala u 12:33 u ponedjeljak. Frekvencija, brzina kojom se izmjenjuje električna struja, mora se održavati stabilnom da bi mreža funkcionirala. Španjolski operater mreže Red Eléctrica rekao je da još uvijek ne zna točan uzrok nestanka struje. Izvršna direktorica Beatriz Corredor u intervjuu za El País u srijedu je zanijekala da su obnovljivi izvori energije "učinili sustav ranjivijim". No André Merlin, osnivač i bivši glavni izvršni direktor francuskog mrežnog operatera RTE, rekao je za Financial Times: „Dvije trećine [španjolske proizvodnje električne energije] sastojale su se od nekontroliranih resursa. Ti nekontrolirani resursi... ne doprinose stabilnosti unutarnjeg električnog sustava.“ Jorge Sanz, vodeći bivši španjolski energetski dužnosnik i član odbora Međunarodne agencije za energiju, rekao je za španjolsku televiziju u srijedu navečer da je problem možda u početku uzrokovala prekomjerna ponuda električne energije. Obično bi mrežni operater to riješio tražeći od tradicionalnih elektrana da umjereno proizvode, ali to nije bilo moguće jer je tako malo elektrana bilo uključeno, rekao je Sanz. Nakon toga bi uslijedilo isključenje proizvodnje električne energije kako bi se izbjeglo oštećenje opreme, što bi pak dovelo do prekida u opskrbi. Sanz je rekao: „Postojala je neravnoteža u opskrbi. [Operater mreže] morao je smanjiti opskrbu električnom energijom, ali kada se okrene fiksnim postrojenjima za smanjenje opterećenja, jedva to može učiniti jer su jedva bila povezana.“ Prošli mjesec, ministar prometa Óscar Puente otkrio je putem svog X računa da je „prekomjerni napon u mreži“ uzrokovao kvar koji je ostavio neke brze željezničke pruge izvan pogona na nekoliko sati. U međuvremenu, jedan energetski savjetnik blizak Europskoj komisiji također je rekao da stručnjaci istražuju je li visoka ovisnost zemlje o obnovljivim izvorima energije i nedostatak fiksne snage za uravnoteženje povremenih opskrba doprinijeli nestanku struje. Operateri mreže moraju stalno uravnotežiti ponudu i potražnju električne energije kako bi održali stabilnu frekvenciju mreže i izbjegli oštećenje opreme ili prekide. Ovu stabilnost lakše je postići s turbinama koje se pokreću fosilnim gorivima, hidroelektričnom ili nuklearnom energijom nego s obnovljivim tehnologijama poput solarne energije. Španjolska mrežna frekvencija naglo je pala ispod optimalne brzine od 50 Hz u ponedjeljak u 12:33. Oslanjanje na solarnu energiju u vrijeme prekida dovelo je do kritika tvrtke Red Eléctrica. Obično oko petine opskrbe zemlje dolazi iz solarne energije. Sanz, bivši savjetnik španjolske vlade za energetsku tranziciju, rekao je da je postojalo „loše upravljanje“ mrežom jer nije bilo dovoljno nuklearne, hidroelektrične ili energije iz fosilnih goriva planirane za uravnoteženje sustava. Od planiranih 26 GW električne energije u ponedjeljak, samo 5 GW došlo je iz neispravnih izvora. Savjetnik sa sjedištem u Bruxellesu istaknuo je vlastito godišnje izvješće Red Eléctrice za 2024. godinu, u kojem se navodi da su isključenja uzrokovana „visokim obnavljanjem“. |
|
|
| Tagovi: #struja, #nestanak struje, #Red Eléctrica, #energija, #španjolska, #portugal, #solarna energija |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |