GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

OPEC+ nije mijenjao proizvodne kvote

OPEC+ nije mijenjao proizvodne kvote
KVOTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.05.2025 / 21:29
Autor: SEEbiz
BEČ - Zemlje OPEC+ u srijedu su se složile da svoje formalne kvote za proizvodnju ostave nepromijenjenima, a fokus tržišta prebacuje se na potencijalna povećanja s podskupine od osam članica saveza koja je provodila odvojena dobrovoljna smanjenja proizvodnje.

Koalicija OPEC+ provodi sporazum o proizvodnji na razini cijele grupe, uz dva smanjenja proizvodnje o kojima se samo neformalno bavi podskupina od osam članica organizacije. Prema formalnoj politici, cijela grupa OPEC+ smanjuje otprilike 2 milijuna barela dnevno do kraja 2026.

U srijedu su zemlje OPEC+ izjavile da su se složile "ponovno potvrditi razinu ukupne proizvodnje sirove nafte za OPEC i zemlje koje nisu članice OPEC-a" kako je dogovoreno tijekom sastanka saveza u prosincu.

Cijene nafte porasle su ubrzo nakon završetka sastanka OPEC+. Ugovor za Ice Brent s istekom u srpnju zatvoren je na 64,90 dolara po barelu, što je porast od 81 centa ili 1,26%. Nymex WTI terminski ugovori za srpanjski terminski ugovor dosegli su 61,84 dolara po barelu, što je porast od 1,56% ili 95 centi.

Odvojeno od formalne politike, teškaši OPEC+ Rusija i Saudijska Arabija, uz Alžir, Irak, Kazahstan, Kuvajt, Oman i Ujedinjene Arapske Emirate, također smanjuju proizvodnju za 1,66 milijuna barela dnevno do kraja sljedeće godine, u okviru jednog sporazuma o opt-in-u.

Do kraja ožujka, ovih osam članica također je provelo drugi zajednički dobrovoljni pad proizvodnje od 2,2 milijuna barela dnevno, koji su postupno počele smanjivati u mjesecima koji su uslijedili. Prema posljednjim najavama, ove zemlje će se vratiti na ukupno otprilike milijun barela dnevno svojih prethodno smanjenih količina od travnja do lipnja i procijenit će daljnje korake u proizvodnji za srpanjsku proizvodnju tijekom vikenda.

Jedan delegat OPEC+, koji je mogao komentirati samo anonimno zbog osjetljivosti razgovora, rekao je za CNBC da je vjerojatno još jedno povećanje proizvodnje u srpnju, dok je drugi delegat napomenuo da bi potencijalno povećanje dogovoreno tijekom vikenda moglo biti jednako oštro kao dodatnih 411.000 barela dnevno - isti iznos za koji se očekuje porast proizvodnje u svibnju i lipnju.

Vrijeme ovih povećanja poklopilo se s rastućom zabrinutošću unutar OPEC+ grupe da neki članovi - među kojima su u prošlosti bili Kazahstan, Irak i Rusija - ne poštuju svoje proizvodne kvote.

Tagovi: #opec+, #opec, #nafta
PROČITAJ I OVO
Slovenska vlada proširila regulaciju cijena goriva i na autoceste
GORIVO
Slovenska vlada proširila regulaciju cijena goriva i na autoceste
LJUBLJANA - Vlada je produžila postojeću uredbu o cijenama naftnih derivata za šest mjeseci, bez promjene marži, ali je proširila i regulaciju cijena na autoceste, rekao je potpredsjednik Vlade Matej Arčon nakon sjednice Vlade.
Cijene nafte skočile preko 9% nakon izraelskih napada
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte skočile preko 9% nakon izraelskih napada
LONDON - Cijene sirove nafte skočile su za čak 13% u četvrtak navečer nakon što je Izrael pokrenuo zračne napade na Iran bez američke podrške.
Bomba iz Abu Dhabija: ADNOC želi preuzeti dio imovine BP-a
AKVIZICIJE
Bomba iz Abu Dhabija: ADNOC želi preuzeti dio imovine BP-a
LONDON - Naftni div iz UAE-a, ADNOC, pridružio se nizu tvrtki za koje se kaže da kruže oko dijelova cijenjene imovine BP-a, dok se nagađanja o preuzimanju ugroženog energetskog diva pojačavaju.
Dogovor SAD-a i Kine podigao cijene nafte
NAFTNO TRŽIŠTE
Dogovor SAD-a i Kine podigao cijene nafte
LONDON - Cijene nafte porasle su u srijedu na međunarodnim tržištima iznad 68 dolara budući da je ulagače ohrabrila objava američko-kineskog dogovora o trgovini, stišavši strahovanja da bi napetosti između dva vodeća svjetska gospodarstva mogle naškoditi potražnji za energentima.
EK predlaže snižavanje gornje cijene ruske nafte
PRIJEDLOG
EK predlaže snižavanje gornje cijene ruske nafte
BRUXELLES - Europska komisija danas je predložila snižavanje gornje cijene ruske nafte, koja ima za cilj ograničiti izvoz ovog energenta iz Rusije u treće zemlje, sa 60 na 45 američkih dolara po barelu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE