OPEC+ će dodatno povećati proizvodnju nafte |
| Objavljeno: 05.07.2025 / 17:31 |
| Autor: SEEbiz |
| LONDON - Proširena skupina dobavljača nafte Opec+ povećat će količinu nafte ispumpane u kolovozu za 548.000 barela od 159 litara dnevno, izvijestila je francuska novinska agencija AFP na današnjem sastanku. |
|
Odluka je iznenadila analitičare, koji su očekivali povećanje od 411.000 barela, o čemu je Opec+ već odlučio u svibnju, lipnju i srpnju. Odluci o daljnjem povećanju ispumpanih količina pomogli su "stabilni globalni gospodarski izgledi i trenutni zdravi tržišni temelji, što se odražava u nižim zalihama nafte", rekla je grupa. Prema procjenama analitičara poslovnog medija Bloomberg, koje je sažeo AFP, svibanjsko povećanje proizvodnje bilo je upola manje od predviđenog. Neki se stoga pitaju postoji li dovoljna potražnja na tržištu da bi se opravdala tako povećana ekstrakcija crnog zlata. Sastanak OPEC+ slijedi nakon 12-dnevnog zastoja između Irana i Izraela koji je nakratko poslao cijene nafte iznad 80 dolara po barelu usred straha da će Iran zatvoriti strateški Hormuški tjesnac, kroz koji prolazi gotovo petina svjetskih zaliha nafte. Cijene su ubrzo naglo pale, na oko 65 dolara u petak. Članice OPEC+ zajedno proizvode oko polovice svjetske nafte. Posljednjih godina ograničavale su proizvodnju, ali su promijenile smjer povećanjem u svibnju. |
|
|
| Tagovi: #opec+, #opec, #nafta |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |