Novi igrači zainteresirani za preuzimanje NIS-a |
| Objavljeno: 23.03.2026 / 17:33 |
| Autor: SEEbiz |
| BEOGRAD - Ekonomski novinar Miša Brkić danas je za FoNet izjavio da postoje informacije da su se određeni krugovi u američkom Ministarstvu financija raspitivali kod određenih srbijanskih poslovnih ljudi o tome bi li se netko od njih mogao pridružiti natječaju za kupnju ruskog dijela Naftne industrije Srbije (NIS). |
|
"Radi se o ozbiljnim, nerežimskim poslovnim ljudima", rekao je Brkić, dodajući da je informaciju dobio početkom ožujka. "Taj scenarij je bio u igri, ali nitko ne zna hoće li se ostvariti. U svakom slučaju, zanimljivo je da se takav scenarij pojavio. Ova informacija ukazuje na to da negdje u Ministarstvu financija SAD-a postoji određena sumnja oko trenutno proglašenog kupca - mađarskog Mola", rekao je Brkić u vezi s rokom koji su SAD postavile do 24. ožujka za konačni dogovor o prodaji ruskog udjela u toj tvrtki. Podsjeća da je američki OFAC doslovno "u minutu do dvanaest" produžio licencu za NIS, koja sada traje do 17. travnja. "To potencijalno govori dvije stvari - da smo na marginama svjetskih događaja i da smo posljednja rupa za američko Ministarstvo financija. Druga opcija mogla bi biti da nas namjerno sruše i u međuvremenu pokušaju dovesti drugog igrača koji bi mogao uskočiti, a istovremeno biti po volji Rusa. Ako se pojavi neki srbijanski biznismen, zašto bi Putin bio protiv toga, ako se ima na umu da on i njegovi suradnici stalno govore o tome da im je ekonomski prosperitet Srbije na srcu", rekao je Brkić. Rekao je da je, međutim, teško predvidjeti što se u ovom trenutku "kuha unutar washingtonskog establišmenta". "Očito je da Amerikanci čekaju da završe izbori u Mađarskoj, kako bi mogli donijeti detaljniju odluku", smatra Brkić. Napominje da postoji veliki strah da će nestati benzina na pumpama, ali ne zato što NIS još nije prodan, već zato što je Hormuški tjesnac zatvoren. "Ulog je puno veći od toga hoće li se NIS prodati ili ne", smatra Brkić. Ocijenio je da je NIS kolateralna šteta globalnih sukoba i globalne geopolitike. "S jedne strane je rat u Ukrajini, na koji Amerika gleda s podijeljenim osjećajima, a s druge strane je rat na Bliskom istoku, u koji je Amerika izravno uključena. Sada je teško znati je li riječ o potkusurivanju između velikih sila. Previše je nepoznanica i upitnika da bi se dao definitivan odgovor", zaključio je Brkić. |
|
|
| Tagovi: #naftna industrija srbije, #MOL GRUPA, #MIŠA BRKIĆ, #gazprom, #peter szijjarto, #dubravka đedović handanović |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Potpisan Ugovor dioničara o upravljanju NIS-om između Vlade Srbije i MOL Grupe |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, potpisala je Ugovor dioničara s MOL Grupom u vezi s budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije (NIS), ali on će stupiti na snagu tek kada MOL kupi ruski udio u NIS-u, objavilo je danas Ministarstvo rudarstva i energetike. |
| Petrol i Shell: Ni povećana marža ne odražava troškove poslovanja |
| LJUBLJANA - Petrol tvrdi da je maksimalna dopuštena marža u Sloveniji i dalje među najnižima u usporedivim zemljama regije i još uvijek ne odražava cijeli rast operativnih troškova. U međuvremenu, Pokret za slobodom smatra da koalicija brine samo o svojim bogatim prijateljima. |
| Završili radovi na magistralnom plinovodu Zabok – Lučko |
| ZABOK - Završetak radova na magistralnom plinovodu Zabok - Lučko vrijednom 80 milijuna eura, svečano je obilježen u ponedjeljak u Zaboku. |
| Drastičan pad cijene plina |
| LONDON - Cijene plina u Europi osjetno su pale u ponedjeljak nakon što su Iran i SAD usuglasili tekst memoranduma o razumijevanju o okončanju rata i najavili otvaranje Hormuškog tjesnaca nakon potpisivanja dokumenta. |
| Cijene nafte potonule nakon najave potpisivanja američko-iranskog sporazuma |
| NEW YORK - Cijene nafte pale su nakon što je predsjednik Donald Trump izjavio da su SAD postigle dogovor s Iranom o ponovnom otvaranju Hormuškog tjesnaca. |