Norveška će povećati proizvodnju nafte i plina |
| Objavljeno: 11.05.2026 / 07:27 |
| Autor: SEEbiz / RTV Slovenije |
| OSLO - Norveška će povećati proizvodnju nafte i plina, a ministar energetike Terje Aasland izjavio je da ima "odgovornost" pomoći u nadoknadi manjka uzrokovanog ratovima u Ukrajini i na Bliskom istoku. |
|
"Razvijat ćemo naš kontinentalni pojas, a ne zatvarati ga", rekao je Aasland za Guardian nakon što je ovog tjedna objavio da će tri plinska polja na južnoj obali zemlje biti ponovno otvorena gotovo tri desetljeća nakon što su zatvorena, unatoč ekološkim problemima. Oslo je odlučio ponovno pokrenuti polja Albuskjell, Vest Ekofisk i Tommeliten Gamma u Sjevernom moru, koja su zatvorena 1998. godine, kako bi nadoknadio manjak uzrokovan ratom u Ukrajini i poremećajima u opskrbi s Bliskog istoka. Odluka će pomoći u održavanju proizvodnje nafte i plina na razinama oko 2025. godine, koje su stabilne gotovo dva desetljeća i očekuje se da će ostati otprilike iste do kraja ovog desetljeća. Norveška ima 97 naftnih polja na moru, od kojih su tri puštena u rad prošle godine, a Norveška pomorska uprava očekuje da će „stotinu ili više“ polja biti operativna u sljedeće dvije godine, nastavljajući proizvoditi najmanje dva milijuna barela nafte od 159 litara dnevno, kao što to čine i sada. „Norveška proizvodnja nafte i plina na moru igra važnu ulogu u osiguravanju energetske sigurnosti u Europi“, rekao je Aasland za Guardian. „Svijet i Europa trebat će naftu i plin desetljećima koja dolaze, stoga je ključno da Norveška nastavi razvijati svoj kontinentalni pojas kako bi ostala pouzdan i dugoročan dobavljač, uz održavanje visoke razine istraživačke aktivnosti“, objasnio je. Za Norvešku se nova područja za vađenje nafte i plina otvaraju u Barentsovom moru na krajnjem sjeveru, kao i na morskom dnu između sjeverne Norveške i Grenlanda, gdje su istraživanja pokazala potencijalna nalazišta. „Možete li isporučiti više nafte i plina?“ Iako norveški energetski sektor donosi ogromne prihode, otvaranje prethodno zatvorenih plinskih polja naišlo je na oštre kritike u nekim krugovima i, prema Guardianu, također je protiv preporuka nacionalne agencije za zaštitu okoliša. Socijalistička lijeva stranka, koja nije dio vlade, ali pruža podršku u socijalnim i ekonomskim pitanjima, također je kritična. S druge strane, ona je snažan protivnik širenja vađenja nafte i plina. Zamjenik vođe stranke i glasnogovornik za zaštitu okoliša, Lars Haltbrekken, optužio je vladu da još jednom "očito ignorira preporuke vlastitih stručnjaka za zaštitu okoliša". "Sve te priče o odgovornom vađenju nafte su besmislice. To je potpuna obmana, namjerno ugrožavanje ranjivih i važnih prirodnih područja", rekao je. Norveška je zauzela drugačiji pristup u odnosu na Ujedinjeno Kraljevstvo, gdje je vlada prestala izdavati nove dozvole za istraživanje nafte i plina u Sjevernom moru. „U Europi se prije rata u Ukrajini puno pričalo o uklanjanju nafte i plina s našeg kontinentalnog pojasa... ali sada me svaki dan pitaju: 'Možete li isporučiti više nafte i plina?' Govorimo o energetskoj sigurnosti Europe i moramo povećati ulaganja. Imamo odgovornost. Naš cilj je vrlo jasan“, bio je nepokolebljiv 61-godišnji bivši sindikalni vođa. Također je naglasio važnost sigurnih radnih mjesta za 210.000 zaposlenih u norveškoj energetskoj industriji. Visoki, ali predvidljivi porezi Ovaj porez jedan je od glavnih izvora prihoda za norveški suvereni fond bogatstva, koji već vrijedi više od 1,7 bilijuna eura i koji je doveo do velikog proračunskog suficita. Terje Sørenes, glavni ekonomist u Norveškoj pomorskoj upravi, rekao je, kako citira Guardian, da je cilj održati proizvodnju što je dulje moguće i povećati obujam vađenja, koji trenutno osigurava trećinu europske potrošnje plina. Norveška energetska tvrtka Equinor, u kojoj država ima 67 posto udjela, kaže da naporno radi na održavanju vlastite razine proizvodnje od 1,2 milijuna barela dnevno od 2020. do 2035. godine. Milijarde eura godišnje za nove projekte |
|
|
| Tagovi: #norveška, #nafta, #plin, #equinor, #Albuskjell, #Vest Ekofisk, #Tommeliten Gamma, #Terje Aasland |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Mrtva trka Iraka i Emirata u uspostavi alternativnih naftovoda |
| ABU DHABI - Irak i Ujedinjeni Arapski Emirati ubrzavaju planove za proširenje naftovoda kako bi zamijenili kapacitet izgubljen zatvaranjem Hormuškog tjesnaca, jer novi podaci otkrivaju njihovu veliku ovisnost o Perzijskom zaljevu. |
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |