Nordexu velika narudžba za vjetroturbine iz Finske |
| Objavljeno: 01.04.2025 / 19:31 |
| Autor: SEEbiz |
| STOCKHOLM - Švedska tvrtka za obnovljivu energiju OX2 dala je dvije narudžbe Nordexu SE za isporuku ukupno 70 vjetroturbina N175/6.X za projekte u Finskoj, priopćio je njemački proizvođač vjetroturbina u utorak. |
|
Dvije narudžbe također uključuju premium ugovor za održavanje i servis vjetroturbina na razdoblje od 35 godina. Nordex je rekao da je prva odluka o ulaganju u nordijskoj regiji temeljena na N175/6.X, novoj varijanti iz serije Delta4000, donesena za dva projekta vjetroelektrana ukupne snage 472 megavata (MW). Projekt Honkakangas u regiji Central Ostrobothnia u Finskoj uključivat će 16 turbina, dok će projekt Rajamäki u Južnoj Ostrobothniji imati 54 turbine, dodala je tvrtka. Tvrtka je rekla da će turbine imati 162-metarske cjevaste čelične tornjeve i prilagodbe za hladnu klimu, a Honkakangas turbine također će biti opremljene sustavom protiv zaleđivanja za bolje performanse u ledenim uvjetima. Instalacija je predviđena za 2026.-2027., a vjetroelektrane bi trebale biti puštene u pogon 2027.-28., dodao je Nordex. Komentirajući ugovor, José Luis Blanco, izvršni direktor Nordex Grupe, rekao je: "Vrlo smo zadovoljni što su nam dodijeljeni ugovori za isporuku naše najnovije i najsnažnije vrste turbine za ove velike projekte - sada po prvi put i u Nordiji." |
|
|
| Tagovi: #Nordex, #Finska, # José Luis Blanco, #vjetroelektrane |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |