Njemačka vlada zadržala kontrolu nad Rosnjeftovim kompanijama |
| Objavljeno: 08.09.2025 / 17:20 |
| Autor: SEEbiz / DPA |
| BERLIN - Njemačka vlada odlučila je zadržati kontrolu nad lokalnim podružnicama ruske državne tvrtke Rosnjeft, uključujući veliku rafineriju nafte u Schwedtu, na sjeveroistoku zemlje. |
|
Kako je u ponedjeljak objavilo Ministarstvo gospodarstva, skrbništvo nad rafinerijom PCK Schwedt, koje je započelo 2022. godine, produljuje se za još šest mjeseci, do 10. ožujka sljedeće godine. Rafinerija, oko 90 kilometara sjeveroistočno od Berlina, blizu poljske granice, opskrbljuje velik dio Njemačke, uključujući glavni grad, benzinom, loživim uljem, kerozinom i kemijskim proizvodima. Državno skrbništvo nad rafinerijom, od koje je 54 posto u vlasništvu njemačkih podružnica Rosnjefta, samo je privremena mjera. Rosnjeft pokušava prodati svoje njemačke tvrtke nakon što je Berlin preuzeo kontrolu nad njima kada je Rusija napala Ukrajinu. Tada je njemačka vlada također odlučila zaustaviti isporuke ruske nafte rafineriji, prisiljavajući objekt da traži alternativne izvore opskrbe. Produljenje skrbništva, kako navodi ministarstvo, jamči opskrbu pokrajina Berlina i Brandenburga te osigurava funkcioniranje rafinerije u Švetu. „Prodaja bi bila pravno najsigurniji i istovremeno najbrži način za omogućavanje ulaganja u rafinerije i osiguranje njihovog rada u Njemačkoj“, dodaje se u izjavi. Njemačke podružnice Rosnjefta također posjeduju manjinske udjele u rafineriji MiRo u Karlsruheu i u Bayernojlu (Bayernoil) u Fohburgu. Rosnjeft ima udio od oko 12 posto ukupnih kapaciteta prerade nafte u Njemačkoj. |
|
|
| Tagovi: #Schwedt, #Rosneft, #Njemačka |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |