GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

MVM i MOL potpisali ugovor o trgovini naftom

MVM i MOL potpisali ugovor o trgovini naftom
NAFTA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.05.2025 / 17:03
Autor: SEEbiz
BUDIMPEŠTA – MOL Grupa i MVM Grupa sklopile su ugovor o trgovini naftom s ciljem daljnje diverzifikacije opskrbnog energetskog portfelja regije, s posebnim naglaskom na kontinentalne zemlje poput Mađarske i Slovačke.

Zahvaljujući ovom partnerstvu, MOL bi mogao povećati količine alternativne sirove nafte koja se prerađuje u njegovim rafinerijama za 160.000 tona godišnje. Obje će kompanije dopremati sirovu naftu iz kaspijske regije do terminala Ceyhan u Turskoj putem naftovoda Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), odakle će se distribuirati na tržišta MOL Grupe.

MOL Grupa već nekoliko godina radi s azerbajdžanskom sirovom naftom. Godine 2020. kompanija je preuzela udio u naftnom polju Azeri-Chirag-Gunashli (ACG), iz kojeg je prošle godine u regiju dopremljeno pet milijuna barela sirove nafte. MVM Grupa ušla je na azerbajdžansko tržište kao investitor 2024. godine, kupnjom petpostotnog udjela u ugovoru o podjeli proizvodnje na plinsko i kondenzatno (sirova nafta) polje Shah Deniz.

Kako bi dodatno diverzificirao opskrbu energentima u regiji, MOL mjesečno kupuje u prosjeku 100.000 barela sirove nafte iz dubokomorskog plinskog polja Shah Deniz u Azerbajdžanu. Komercijalna suradnja između MOL-a i MVM-a predstavlja godišnju količinu koja odgovara otprilike dvama tankerima azerbajdžanske nafte za regiju – uz jedan tanker mjesečno koji MOL već uvozi. Dodatnih 160.000 tona, odnosno 1,2 milijuna barela sirove nafte, čini 1,5 % ukupnog godišnjeg kapaciteta prerade nafte MOL Grupe, uključujući domaću proizvodnju u Mađarskoj te ruske i prekomorske vrste sirove nafte.

„MVM Grupa je u proteklom razdoblju poduzela niz koraka u cilju diverzifikacije opskrbe prirodnim plinom za Mađarsku i regiju. Ponosni smo što sada doprinosimo i sigurnosti opskrbe naftom u regiji. Udio MVM-a u polju Shah Deniz nije samo dobra financijska investicija, već i neizravno podržava opskrbu regije energijom, budući da će dio tamo proizvedene nafte stići u srednju Europu. Partnerstvo između MVM-a i MOL-a primjer je uzajamno korisnog logističkog aranžmana dviju najvećih energetskih kompanija u Mađarskoj. Ugovor je u potpunosti usklađen s nacionalnim ciljevima jačanja energetske sigurnosti, kao i sa strategijom MVM Grupe do 2035. godine“, izjavila je Réka Martini, direktorica za strategiju i transakcije u MVM Grupi.

MOL je već godinama posvećen diverzifikaciji energetskog portfelja regije. Još prije 2022. godine, kompanija je uložila 170 milijuna američkih dolara u razvoj Jadranskog naftovoda i povezane infrastrukture kako bi se osigurala barem dva održiva pravca opskrbe i tako ojačala energetska sigurnost regije. Od tada, MOL je testirao 14 različitih vrsta alternativne sirove nafte i nastavlja raditi na povećanju tehnološke fleksibilnosti svojih rafinerija.

„Stav MOL-a je jasan: što više izvora sirove nafte možemo dopremiti u kontinentalne zemlje regije, to će opskrba gorivom biti sigurnija i pristupačnija. Godinama radimo ne samo na modernizaciji naše rafinerijske tehnologije i infrastrukture, već i na izgradnji diversificiranog portfelja dobavnih izvora. Komercijalni ugovor s MVM-om predstavlja važan korak naprijed u našim nastojanjima te nam omogućuje predvidivo i upravljivo rješenje. Ima još puno toga za učiniti, jer energetska sigurnost regije zahtijeva najmanje dva operativna i komercijalno konkurentna naftovoda za sirovu naftu. Trenutno se Jadranski naftovod ne može smatrati alternativnim opskrbnim pravcem u punom smislu riječi“, rekao je Gabriel Szabó, izvršni potpredsjednik MOL Grupe za Rafinerije i marketing.

MOL Grua već nekoliko godina prerađuje azerbajdžansku sirovu naftu u svojim rafinerijama. U ožujku 2023. kompanija je dopremila pošiljku Azeri Light sirove nafte iz naftnog polja Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) u Azerbajždanu – u kojem je preuzela udio 2020. godine – u svoju rafineriju Slovnaft. Pošiljka od 80 do 90 tisuća tona otpremljena je iz luke Ceyhan u Turskoj te prevezena do Bratislave naftovodom Adria. I prije 2023. godine, rafinerija Slovnaft uspješno je testirala različite vrste sirove nafte s Bliskog istoka i iz kaspijske regije. Ipak, prerada sirove nafte iz vlastitog nalazišta označila je novu i značajnu prekretnicu za kompaniju. U 2024. godini, MOL Grupa je iz polja ACG ukupno uvezla pet milijuna barela azerbajdžanske sirove nafte.

Osim financijskih koristi, međunarodna suradnja dviju najvećih mađarskih energetskih kompanija ima i stratešku važnost, budući da zajednički unajmljeni tankeri izravno doprinose energetskoj sigurnosti Mađarske.

Tagovi: #MVM, #MOL, #nafta, #kaspijsko more, #slovačka, #mađarska, #slovnaft
PROČITAJ I OVO
Smijenjena Danica Drašković, Irena Vujović u Upravnom odboru NIS-a
SMJENA
Smijenjena Danica Drašković, Irena Vujović u Upravnom odboru NIS-a
BEOGRAD - Danica Drašković i Goran Knežević razriješeni su dužnosti članova Upravnog odbora NIS-a, potvrđeno je za N1. Njih će kao nove članove odbora zamijeniti bivša ministrica zaštite okoliša Irena Vujović i Milan Đurić, bivši gradonačelnik Novog Sada.
Iran prebacuje naftu bliže Kini
NAFTA
Iran prebacuje naftu bliže Kini
TEHERAN - Iran prebacuje naftu na 'plutajuća skladišta' šalje je bliže kupcima u Kini kako bi otklonio moguće poremećaje u transportu zbog rata s Izraelom, objavile su kompanije specijalizirane za praćenje brodova.
Petrol zaustavlja ulaganja u Sloveniji i najavljuje zatvaranje prodajnih mjesta
POTEZI
Petrol zaustavlja ulaganja u Sloveniji i najavljuje zatvaranje prodajnih mjesta
LJUBLJANA - Petrol je poduzeo nekoliko mjera zbog nove regulacije cijena goriva.
Neovisna analiza otkrila koliko bi koštala gradnja nove NE Krško
OTKRIĆA
Neovisna analiza otkrila koliko bi koštala gradnja nove NE Krško
LJUBLJANA - Slovenija je dobila neovisnu ekonomsku analizu ulaganja u NEK 2 za koju je interes u više navrata izrazila i Hrvatska.
U čemu je važnost Hormuškog tjesnaca za globalnu opskrbu naftom?
TENZIJE
U čemu je važnost Hormuškog tjesnaca za globalnu opskrbu naftom?

ANALIZA - Hormuški tjesnac smatra se najvažnijim svjetskim prolazom za transport nafte. Neprijateljstva između Irana i Izraela stvara bojazan kako bi se mogao usporiti protok sirove nafte kroz uski plovni put

@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE