MMF, Svjetska banka i WTO upozoravaju: Hormuški tjesnac ključan, ljeto će biti problematično |
| Objavljeno: 30.05.2026 / 09:04 |
| Autor: SEEbiz |
| WASHINGTON - Čelnici Međunarodne agencije za energiju, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Svjetske banke i Svjetske trgovinske organizacije (WTO) upozorili su danas da zbog rata na Bliskom istoku postoji rizik za opskrbu gorivom tijekom ljeta, ako se isporuka nafte kroz Hormuški tjesnac ne vrati u normalu. |
|
Globalne institucije rekle su da je američko-izraelski rat protiv Irana poremetio trgovinu, uzdrmao financijska tržišta i izazvao zabrinutost zbog globalne opskrbe energijom, posebno kroz Hormuški tjesnac, ključnu rutu za pošiljke nafte i plina. U zajedničkoj izjavi navodi se da je svjetsko gospodarstvo ostalo otporno, ali da posljedice sukoba na Bliskom istoku nesrazmjerno pogađaju siromašnije zemlje kroz više cijene goriva i gnojiva, povećanu neizvjesnost i rizike za radna mjesta. Dodaje se da su se čelnici tih institucija jučer sastali kako bi razgovarali o tome kako bi trebali odgovoriti na ekonomski utjecaj rata. „Ako se brodski tokovi ne vrate u normalu, kontinuirano brzo smanjenje globalnih zaliha nafte prije vrhunca ljetne potražnje za naftom na sjevernoj hemisferi predstavljalo bi sve veći rizik za sigurnost goriva, tržišne uvjete i širu ekonomsku otpornost“, navodi se u zajedničkoj izjavi. Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će danas donijeti odluku o potencijalnom sporazumu s Iranom o produljenju primirja, koji bi morao uključivati otvaranje Hormuškog tjesnaca i demontiranje Teheranovih kapaciteta za proizvodnju nuklearnog oružja, ali sastanak je, prema medijima, završio bez odluke, javlja Tanjug. |
|
|
| Tagovi: #MMF, #Svjetska banka, #WTO, #Hormuški tjesnac, #nafta |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |