Mimović: Moja ponuda za kupnju NIS-a je džentlmenska |
| Objavljeno: 13.05.2026 / 07:11 |
| Autor: SEEbiz / BETA |
| BEOGRAD - Vlasnik tvrtke KFT Senator Treasury G.T.7 Dva DOO Ranko Mimović danas je za Betu izjavio da je njegova ponuda za kupnju većinskog udjela ruske tvrtke Gazpromnjeft u Naftnoj industriji Srbije (NIS) džentlmenska. |
|
"Poštujem proceduru i u ovom trenutku, dok se ne završe pregovori između Gazpromnjefta i MOL-a, 22. svibnja, ne mogu ništa više reći, osim da moja ponuda NIS-u nije neprijateljska, već prijateljska, džentlmenska", rekao je Mimović. Istaknuo je da su mu namjere iskrene te da neće zatvoriti rafineriju NIS-a u Pančevu, već će je unaprijediti i razviti i druge proizvode. Izjavio je da je ispunio zahtjeve koje je tražio američki Ured za kontrolu strane imovine (OFAC) te da očekuje potvrdu od najvišeg menadžmenta te institucije. Dodao je da je većinskoj vlasnici NIS-a, ruskoj tvrtki Gazpromnjeft, dostavio svu potrebnu dokumentaciju u vezi s ponudom koju je dostavio OFAC-u. Mimović je rekao da je ponudu od dvije milijarde eura za većinski udio u NIS-u osigurao jer ima vlastiti kapital u bankama i dobre kontakte s fondovima i bankama. Osiguranje financijskih sredstava za tu transakciju, prema njegovim riječima, bio je preduvjet da bi mogao podnijeti ponudu, inače bi je OFAC odmah odbio. Odbacio je sumnje nekih medija da ima veze sa Srpskom naprednom strankom (SNS) te naglasio da se nikada osobno nije susreo s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, te dodao da se trenutno ne bavi politikom. Kao odgovor na primjedbe iznesene u medijima da nije kvalificiran za vođenje NIS-a, Mimović je rekao da je pripremio najprofesionalniji tim u jugoistočnoj Europi koji bi vodio NIS u slučaju da ga kupi te je procijenio da tvrtka i dalje ima dobrog menadžera. Mimović je istaknuo da nije nužno da bude kvalificiran za posao koji obavlja naftna kompanija te da u svijetu takve tvrtke plaćaju za profesionalni menadžment. „Uostalom, i srbijanski premijer Đuro Macut je liječnik, i dobro vodi vladu, iako nema stručnost u svim ministarstvima“, rekao je Mimović. Kao potencijalni kupac NIS-a, Mimović se prošli tjedan oglasio putem agencije Reuters, kojoj je rekao da je spreman platiti dvije milijarde eura za kupnju većinskog udjela Gazpromnjefta u NIS-u. Mađarski MOL trenutno vodi pregovore o kupnji 56,1 posto Gazpromnjefta u NIS-u, koji bi prema odluci OFAC-a trebali biti završeni 22. svibnja, ali prema izjavi ministrice rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović, postoje problemi u pregovorima oko budućeg rada rafinerije u Pančevu. |
|
|
| Tagovi: #Ranko Mimović, #Naftna industrija Srbije, # KFT Senator Treasury G.T.7, #gazprom, #mol grupa |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |