Magyar: Isporuka ruske nafte naftovodom Družba moguća već idućeg tjedna |
| Objavljeno: 17.04.2026 / 15:38 |
| Autor: SEEbiz |
| BUDIMPEŠTA - Nakon višemjesečnog prekida zbog oštećenja u Ukrajini, Mađarska i Slovačka očekuju nastavak opskrbe, dok pitanje Družbe ostaje ključna točka političkog pritiska unutar Europske unije. |
|
Pobjednik mađarskih parlamentarnih izbora Peter Magyar izjavio je u petak da bi isporuke ruske nafte naftovodom Družba mogle biti obnovljene već sljedeći tjedan. Magyar je rekao da mu je mađarska naftna i plinska kompanija MOL prenijela kako, prema informacijama partnera, očekuju ponovno pokretanje naftovoda u tom razdoblju. Mađarska i Slovačka bez isporuka su još od kraja siječnja, nakon što je ruski napad dronom oštetio infrastrukturu na zapadu Ukrajine. U međuvremenu, slovački ministar vanjskih poslova Juraj Blanar poručio je da će Bratislava blokirati novi paket sankcija Europske unije protiv Rusije ako ne dobije jamstva o nastavku isporuka putem Družbe. Budimpešta je već koristila isti alat pritiska, blokirajući europski zajam Ukrajini upravo zbog pitanja opskrbe naftom. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij prošlog je tjedna izjavio da je postignut značajan napredak u obnovi oštećenog naftovoda te da bi radovi trebali biti dovršeni tijekom proljeća. |
|
|
| Tagovi: #peter magyar, #mol grupa, #družba, #ruska nafta |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Mrtva trka Iraka i Emirata u uspostavi alternativnih naftovoda |
| ABU DHABI - Irak i Ujedinjeni Arapski Emirati ubrzavaju planove za proširenje naftovoda kako bi zamijenili kapacitet izgubljen zatvaranjem Hormuškog tjesnaca, jer novi podaci otkrivaju njihovu veliku ovisnost o Perzijskom zaljevu. |
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |