GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

LNG terminal u Omišlju isporučio više od 1,9 milijardi prostornih metara plina

LNG terminal u Omišlju isporučio više od 1,9 milijardi prostornih metara plina
DOBRE BROJKE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.02.2022 / 08:20
Autor: SEEbiz / H
RIJEKA - Do plutajućeg LNG terminala u Omišlju je od početka prošle godine, kada je počeo njegov komercijalni rad, dovezeno gotovo 3,3 milijuna prostornih metara ukapljenog prirodnog plina (UPP/LNG), a nakon uplinjavanja je u hrvatski transportni sustav isporučeno više od 1,9 milijarde prostornih metara prirodnog plina.

Podaci su to iz tvrtke LNG Hrvatska, koja upravlja terminalom, a iz koje navode da su do sada, tijekom gotovo 14 mjeseci rada, na terminalu uspješno obavljena 23 prekrcaja ukapljenog prirodnog plina, koliko je i brodova za prijevoz tog plina uplovilo u industrijsku luku terminala.

Najviše je tereta zaprimljeno iz SAD-a, zatim iz Nigerije, Katara, Belgije, Trinidada i Tobaga, Egipta i Francuske, a ugovori o korištenju terminala sklopljeni su s pet tvrtaka.

To su INA, HEP, MET Croatia Energy Trade, MVM CEenergy Croatia i PPD.

Do 2027. godine je zakupljeno 85 posto kapaciteta terminala.

Na upit Hine koliko je plina koji je dobavljen preko LNG terminala ostalo u Hrvatskoj, iz tvrtke LNG Hrvatska navode kako se može zaključiti da je oko 95 posto plina uvezenog preko tog terminala ostalo u Hrvatskoj.

"Iz trenutno dostupnih podataka o količinama prirodnog plina koje su ušle i izašle iz transportnog sustava tijekom protekle godine, a koje su javno dostupne, može se zaključiti kako je oko 95 posto plina uvezenog preko terminala za UPP ostalo u Hrvatskoj."

Iz LNG Hrvatska navode da je u prvoj plinskoj godini, odnosno u prvih devet mjeseci rada, iskorišteno oko 75 posto od ukupnog kapaciteta ponovnog uplinjavanja na terminalu.

Što se tiče financijskih rezultata poslovanja za prošlu godinu, kažu da se još izrađuju financijska izvješća, ali da se može ustvrditi kako će financijski rezultat za prošlu godinu nadmašiti dobit predviđenu planom poslovanja.

Od početka komercijalnog rada terminala nije bilo problema ni zastoja u radu, osim planiranih redovnih radova godišnjeg održavanja. Kraći zastoj dogodio se u vezi s uplovljavanjem brodova s teretom UPP-a u prvom kvartalu prošle godine kada brodovi nisu uplovljavali prema najavljenom rasporedu.

Iz LNG Hrvatske navode da u veljači lani na terminalu nije primljen nijedan brod za prijevoz UPP-a jer su bili preusmjereni na azijska tržišta, uslijed vrlo velike potražnje za UPP-om, a time i većim cijenama.

"O komercijalnim uvjetima odlučuju korisnici terminala u suradnji sa svojim opskrbljivačima i njima je u danom trenutku preusmjeravanje brodova za Aziju bila povoljnija opcija, dok je posao operatora terminala isključivo vezan uz prihvat i otpremu UPP-a," ističu.

Nakon tog razdoblja, od početka ožujka 2021., svi najavljeni dolasci brodova su i ostvareni.

Na upit očekuju li slične poremećaje na tržištima, iz LNG Hrvatska navode da je Hrvatska realizacijom projekta izgradnje terminala postala dio globalnog tržišta ukapljenog prirodnog plina i sudjeluje u svim poremećajima zajedno sa svim sudionicima na tržištima diljem svijeta.

Korisnici terminala planiraju i donose konačne odluke oko dolazaka brodova za prijevoz UPP-a, dodaju.

Prvi LNG tanker, brod "Tristar Ruby" s 143.000 prostornih metara ukapljenog prirodnog plina doplovio je 1. siječnja 2021. do plutajućeg LNG terminala u Omišlju, čime je počeo komercijalni rad terminala.

Plutajući LNG terminal služi za prihvat LNG brodova, uplinjavanje te isporuku u plinski transportni sustav do krajnjih kupaca.

Čine ga plutajuća jedinica za prihvat i uplinjavanje ukapljenog prirodnog plina (FSRU), tj. brod LNG Croatia, zatim pristan, pomoćna postrojenja i priključni plinovod do novog plinovoda Omišalj - Zlobin, kojim je terminal povezan s hrvatskim plinskim transportnim sustavom.

LNG Hrvatska zapošljava 25 osoba, a posadu broda LNG Croatia čine dvije smjene od 30-ak osoba koje su zaposlenici tvrtke Golar.

Tagovi: LNG terminal, LNG Hrvatska, Prvo plinarsko društvo, MET Croatia Energy Trade, MVM CEenergy Croatia
PROČITAJ I OVO
Pakao birokracije: Na čekanju energetski projekti teški dvije milijarde eura
ODUGOVLAČENJE
Pakao birokracije: Na čekanju energetski projekti teški dvije milijarde eura
ZAGREB - Zbog odugovlačenja Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) više od dvije milijarde eura spremnih investicija u energetske projekte je na čekanju.
Oko 50% prodanih dionica Aramca kupili strani investitori
PRODAJA
Oko 50% prodanih dionica Aramca kupili strani investitori
RIJAD - Saudijska Arabija plasirala je više od polovice od 11,2 milijarde dolara vrijedne prodaje dionica Aramca stranim ulagačima, izjavile su Reutersu u subotu dvije osobe upućene u temu.
Tko troši najviše energije za rudarenje bitcoina?
POTROŠNJA
Tko troši najviše energije za rudarenje bitcoina?
LONDON - Tim tvrtke BestBrokers izračunao je prosječnu godišnju potrošnju energije za rudarenje bitcoina u svakoj zemlji, rangirajući najveće potrošače energije za rudarenje kovanica od svibnja 2024.
Cijene nafte stabilne na 80 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte stabilne na 80 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u petak na međunarodnim tržištima na razini od 80 dolara budući da su podaci s američkog tržišta rada raspršili očekivanja da bi središnja banka mogla početkom jeseni sniziti kamatne stope, što bi potaknulo gospodarsku aktivnost i potražnju za energentima.
Ante Mandić preuzima vođenje društva Petrol Hrvatska
KARIJERE
Ante Mandić preuzima vođenje društva Petrol Hrvatska
ZAGREB – Ante Mandić preuzima čelnu poziciju u društvu Petrol Hrvatska na etverogodišnji mandat, zamijenivši Simonu Kostrevc.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE