Križevci prvi grad sa solarnom elektranom u vlasništvu građana |
| Objavljeno: 16.04.2025 / 14:15 |
| Autor: SEEbiz |
| KRIŽEVCI - Prva solarna elektrana u Hrvatskoj u potpunom vlasništvu građana, na krovu gradske tržnice u Križevcima, službeno je puštena u rad, a proizvodit će energiju dovoljnu za oko 50 kućanstava, izvijestio je u srijedu Grad Križevci. |
|
Taj pionirski projekt rezultat je rada energetske zajednice Zelena energetska zadruga (ZEZ) Sunce, čiji je suvlasnički udio raspodijeljen među 127 građana od kojih više od četvrtine dolazi s područja Koprivničko-križevačke županije. Građani imaju pravo sami proizvoditi električnu energiju, a energetske zajednice su jedan od načina kako to mogu ostvariti. - Solarna elektrana na gradskoj tržnici naš je prvi projekt, ali svakako ne i posljednji. Otvoreni smo za suradnju sa svim lokalnim zajednicama koje žele pokrenuti slične inicijative u svojim gradovima - kaže upravitelj ZEZ -a Sunce i programski koordinator zadruge Mislav Kirac. Izgradnja elektrane započela je početkom ove godine, nakon uspješno provedenog javnog poziva za članove ZEZ-a Sunce, na kojemu je u desetak dana prikupljeno 140 tisuća eura potrebnih za realizaciju projekta. Proizvedena električna energija dovoljna za opskrbu pedesetak kućanstava, zasad će se prodavati na tržištu. Cilj je da se s primjenom zakonski dopuštene podjele energije članovima zajednice omogući izravno korištenje solarne energije u kućanstvima ili poslovnim prostorima. Gradonačelnik Križevaca Mario Rajn izjavio je da Križevci već imaju iskustva u ovakvim inicijativama. Nakon uspjeha projekata solarne energije ‘Križevački sunčani krovovi‘ iz 2018. i 2019. godine, koje su građani financirali mikrozajmovima, to je treći projekt građanske energije u tom gradu. Križevci do 2030. godine žele postati energetski neovisan grad. |
|
|
| Tagovi: #Križevci, #solarna elektrana u vlasništvu građana, #Zelena energetska zadruga Sunce, #solarna elektrana, #solari |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Potpisan Ugovor dioničara o upravljanju NIS-om između Vlade Srbije i MOL Grupe |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, potpisala je Ugovor dioničara s MOL Grupom u vezi s budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije (NIS), ali on će stupiti na snagu tek kada MOL kupi ruski udio u NIS-u, objavilo je danas Ministarstvo rudarstva i energetike. |
| Petrol i Shell: Ni povećana marža ne odražava troškove poslovanja |
| LJUBLJANA - Petrol tvrdi da je maksimalna dopuštena marža u Sloveniji i dalje među najnižima u usporedivim zemljama regije i još uvijek ne odražava cijeli rast operativnih troškova. U međuvremenu, Pokret za slobodom smatra da koalicija brine samo o svojim bogatim prijateljima. |
| Završili radovi na magistralnom plinovodu Zabok – Lučko |
| ZABOK - Završetak radova na magistralnom plinovodu Zabok - Lučko vrijednom 80 milijuna eura, svečano je obilježen u ponedjeljak u Zaboku. |
| Drastičan pad cijene plina |
| LONDON - Cijene plina u Europi osjetno su pale u ponedjeljak nakon što su Iran i SAD usuglasili tekst memoranduma o razumijevanju o okončanju rata i najavili otvaranje Hormuškog tjesnaca nakon potpisivanja dokumenta. |
| Cijene nafte potonule nakon najave potpisivanja američko-iranskog sporazuma |
| NEW YORK - Cijene nafte pale su nakon što je predsjednik Donald Trump izjavio da su SAD postigle dogovor s Iranom o ponovnom otvaranju Hormuškog tjesnaca. |