GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

HUP iznio prijedloge za konkurentnu cijenu električne energije

HUP iznio prijedloge za konkurentnu cijenu električne energije
PRIJEDLOZI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.02.2026 / 15:37
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Hrvatska poduzeća plaćaju oko 18 posto višu cijenu električne energije od prosjeka EU-a, upozorava u petak Hrvatska udruga poslodavaca te iznosi nekoliko prijedloga za promjenu takve situacije.

U HUP-ovom tjednom analitičkom prilogu HUP Fokus tjedna, kaže se da je moguće smanjiti jedinični trošak električne energije za industriju bez narušavanja tržišnog formiranja cijena. To se, kažu poslodavci, može postići kombinacijom horizontalnih rasterećenja i ciljanih potpora za energetski intenzivne sektore, uz jasnu vremensku ograničenost i usklađenost s pravilima EU-a o državnim potporama.

HUP preporučuje stabilizaciju energijske komponente jačanjem dugoročnog ugovaranja, razvojem pohrane i fleksibilnosti te poticanjem upravljanja potrošnjom kako bi se smanjila izloženost volatilnosti i najskupljim satima.

Predlaže se i rasterećenje gospodarstva kroz optimizaciju mrežarina i reguliranih naknada, uz nastavak ulaganja u prijenosnu i distribucijsku mrežu kroz posebne tarifne kategorije/umanjenja za velike i stabilne potrošače, pravedniju raspodjelu troška modernizacije i kompenzacijske modele te transparentan i predvidiv okvir.
Jedan od prijedloga je i ciljano korištenje fiskalnih i parafiskalnih poluga (PDV, trošarina i OIE naknada) za smanjenje ukupnog računa, uz zadržavanje i produljenje industrijskih umanjenja OIE naknade (uključivo nakon 2027.) prema jasnim kriterijima energetskog intenziteta i međunarodne izloženosti.

Jedno od rješenja koje predlažu poslodavci je i stvaranje uvjeta za uvođenje raspoloživih shema kompenzacije i potpora za energetski intenzivne sektore, prvenstveno kroz mehanizam kompenzacije neizravnih troškova CO u okviru EU ETS-a (carbon leakage), uz pravodobno usklađivanje s izmijenjenim Smjernicama za mjere državne potpore povezane sa sustavom trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova.

Cilj je postići nižu i predvidljivu cijenu električne energije za sve potrošače iz kategorije poduzetništva, uz ciljane mjere kompenzacije za energetski intenzivne sektore koja omogućuje dugoročnu konkurentnost i ubrzanje ulaganja u energetsku tranziciju, kaže se u HUP-ovom Fokusu tjedna.

Tagovi: #hrvatska udruga poslodavaca, #električna energija, #struja
PROČITAJ I OVO
Njemački ministar financija: Strahovi od nestašice kerozina u EU su opravdani
UPOZORENJE
Njemački ministar financija: Strahovi od nestašice kerozina u EU su opravdani
BERLIN - Njemački ministar financija Lars Klingbeil pozvao je na poduzimanje koraka za rješavanje rastuće nestašice kerozina u Europi, istovremeno pozivajući koalicijsku vladu da ubrza prelazak s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije u kontekstu rata u Iranu.
Janafu nova licenca za transport nafte NIS-u do 16. lipnja
LICENCA
Janafu nova licenca za transport nafte NIS-u do 16. lipnja
ZAGREB - Američki Ured za nadzor strane imovine (OFAC) izdao je licenciju Janafu za nastavak izvršavanja ugovora o transportu sirove nafte sklopljenog s Naftnom industrijom Srbije (NIS) do 16. lipnja, priopćio je Jadranski naftovod (Janaf) u subotu.
NIS-u produžena dozvola za rad na 60 dana
DOZVOLA
NIS-u produžena dozvola za rad na 60 dana
BEOGRAD - Ured za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva financija (OFAC) produžio je dozvolu za rad Naftne industrije Srbije na 60 dana, do 16. lipnja, izjavila je danas ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Barel američke nafte potonuo ispod 84 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Barel američke nafte potonuo ispod 84 dolara
NEW YORK - Cijene nafte pale su u petak nakon što je iranski ministar vanjskih poslova proglasio Hormuški tjesnac "potpuno otvorenim" tijekom primirja između Izraela i Libanona, što je potaknulo nade da će se veliki poremećaji u opskrbi ublažiti.
Slovačka će podnijeti tužbu protiv europske zabrane ruskog plina
PLIN
Slovačka će podnijeti tužbu protiv europske zabrane ruskog plina

BRATISLAVA - Slovačka će idućih dana podnijeti tužbu kojom će pokušati osporiti odluku Europske unije o zabrani uvoza ruskog plina, donesenu kvalificiranom većinom, te će tražiti privremenu mjeru, izjavio je u petak premijer Robert Fico.

@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE