Hrvatska odbacila zahtjev Mađarske i Slovačke za transport ruske nafte |
| Objavljeno: 19.02.2026 / 21:45 |
| Autor: SEEbiz |
| ZAGREB - Danima već traje prepucavanje između Hrvatske i Mađarske oko naftovoda i ruske nafte, a jučer se u priču uključila i Slovačka. |
|
Ukratko, mađarska vlada na čelu s Viktorom Orbanom apelirala je na Hrvatsku da dopusti tranzit ruske nafte prema Mađarskoj pozivajući se na "pravila EU-a" - koristeći se tako upravo onom institucijom koju Mađarska pokušava marginalizirati kad god joj to ne ide u prilog. Hrvatska vlada, međutim, ostaje pri svom čvrstom stavu i ponovila je kako neće dopustiti nikakvu opskrbu ruskom naftom za Mađarsku i Slovačku. U međuvremenu, proruska vlada u Mađarskoj zaustavila je isporuku dizela i električne energije dok god je blokiran naftovod Družba koji prolazi kroz Ukrajinu. Druga proruska vlada, ona u Slovačkoj, također prijeti sličnim mjerama. Ruski napad otvorio je novu rutu. Ključan igrač na tom putu je Hrvatska Inače, Družba jedan je od najdužih i najvažnijih naftovodnih sustava na svijetu, izgrađen još u doba SSSR-a kako bi povezao ruska naftna polja s rafinerijama u srednjoj i istočnoj Europi preko dva velika kraka – sjevernog i južnog. Ukrajinska naftna i plinska kompanija Naftogaz izvijestila je 27. siječnja da je Rusija napala jedno od njihovih postrojenja na istoku zemlje, ne precizirajući točnu lokaciju. Ipak, gradske vlasti u Brodiju – mjestu gdje se naftovod Družba siječe s trasom Brodi-Odesa – upozorile su stanovnike na onečišćenje zbog zapaljenih naftnih derivata. Istovremeno, ukrajinski šef diplomacije Sibiha je na mreži X objavio fotografiju vatrogasaca pred zidom plamena uz popratni tekst: "Ovo je infrastruktura naftovoda Družba u plamenu nakon ciljanog ruskog napada 27. siječnja, zbog kojeg je prekinut tranzit nafte", napisao je tada Sibiha o rijetkom slučaju u kojem su Rusi pogodili naftovod kojim sama Rusija opskrbljuje Europu. Umjesto da iskoriste priliku za stvarnu diversifikaciju i okretanje neruskim izvorima, Budimpešta i Bratislava refleksno su se opet okrenule - Moskvi, samo s novom rutom. Ključna razlika je što bi ta nova ruta vodila preko Hrvatske. Mađarska i Slovačka nisu tražile alternativnu naftu nego alternativan koridor za isti ruski Urals, sada preko Jadranskog naftovoda (Janaf). Time su pokušale pretvoriti hrvatski teritorij i infrastrukturu u tehnički bypass za političko razvodenje europskih sankcija. Mađarska i Slovačka u dramatičnom pismu Hrvatskoj: "Bez odgode nam omogućite rusku naftu" "Tražimo od Hrvatske da omogući transport ruske nafte u Mađarsku i Slovačku putem naftovoda Adria, jer naše izuzeće od sankcija pruža mogućnost uvoza ruske nafte morem ako su isporuke naftovodom poremećene", piše u tom pismu, pozivajući se na ranije izuzeće od embarga. "Sigurnost opskrbe energijom neke zemlje nikada ne smije biti ideološko pitanje. Stoga očekujemo da Hrvatska, za razliku od Ukrajine, neće ugroziti sigurnost opskrbe naftom Mađarske i Slovačke iz političkih razloga", poručuju Szijjártó i Saková. Szijjártó dodatno u javnim istupima tvrdi da "Ukrajina iz političkih razloga odbija ponovno pokrenuti tranzit nafte naftovodom Družba", čime se odgovornost za posljedice ruskog napada pokušava prebaciti na žrtvu, a ne na agresora koji je cjevovod granatirao. Šušnjarov odgovor: "Pomoć da, ruska nafta ne" Naglasio je da je Hrvatska spremna uključiti se u rješavanje krize, ali pod jednim ključnim uvjetom. "Spremni smo pomoći u rješavanju akutnog poremećaja, u skladu s europskim zakonodavstvom i OFAC pravilima. Nitko ne smije ostati bez goriva." Time Šušnjar ni u jednoj rečenici svog odgovora nije ostavio prostor da se radi o ruskoj nafti već je njegova poruka bila jasna - pomoć da, ali isključivo s neruskom naftom. Godine kuknjave o "preskupom Janafu" pale u vodu Kada je Europska komisija 2024. godine otvoreno spominjala hrvatski naftovod kao alternativu ruskoj nafti, Budimpešta i Bratislava odbacile su prijedlog kao financijski neodrživ i operativno problematičan. Mađarski narativ bio je jednostavan: Janaf je "skup", Hrvatska diže tarife, a sve skupa nije realna alternativa ruskoj Družbi. Hrvatski premijer Andrej Plenković na to se osvrnuo prije nekoliko dana rekavši da mađarski narativ koji Budimpešta kreira već godinama ne stoji. "Ni milimetra ne stoji taj mađarski narativ o Janafu i to se sad pokazuje", rekao je Plenković i podsjetio da Hrvatska nije slaba karika u tom lancu, nego potencijalni glavni dobavljač. "Hrvatska danas može zajamčiti i Mađarskoj i Slovačkoj da ih može opskrbiti s više od 12 milijuna tona nafte", rekao je i dodao da bi to u potpunosti pokrilo potrebe rafinerija u Budimpešti i Bratislavi i uklonilo rizik od prekida opskrbe." |
|
|
| Tagovi: #janaf, #ante šušnjar, #peter szijjarto, #ruska nafta, #mol grupa |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Mrtva trka Iraka i Emirata u uspostavi alternativnih naftovoda |
| ABU DHABI - Irak i Ujedinjeni Arapski Emirati ubrzavaju planove za proširenje naftovoda kako bi zamijenili kapacitet izgubljen zatvaranjem Hormuškog tjesnaca, jer novi podaci otkrivaju njihovu veliku ovisnost o Perzijskom zaljevu. |
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |