GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Hifa Oil kupila kompleks Energopetrola u Prijedoru za 1,51 mil KM

Hifa Oil kupila kompleks Energopetrola u Prijedoru za 1,51 mil KM
KUPNJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.02.2020 / 12:46
Autor: SEEbiz
BANJA LUKA - Preduzeće Robne rezerve Republike Srpske u stečaju prodalo je u srijedu, 26. februara, imovinu u Prijedoru za 1,51 mil KM.

Potvrdila je to za Glas Srpske stečajna upravnica tog preduzeća Dosta Baraković, naglasivši da je na javnoj prodaji koja je održana u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci bila ponuđena i imovina Robnih rezervi u Rogatici i Bileći, ali da za nju nije bilo zainteresovanih kupaca.

- Uspjeli smo prodati kompleks Energopetrola u mjestu Brezičani u Prijedoru. Procijenjena vrijednost te imovine bila je 4,54 mil KM, a uspjeli smo je prodati za trećinu tog iznosa, odnosno 1,51 mil KM. Kompleks je kupila firma Hifa Oil iz Tešnja - istakla je Baraković.

Dodala je da je kupac već uplatio depozit od 50.000 KM, te da ima rok da u idućih 30 dana uplati i preostali iznos.

- Veoma je značajno to što smo konačno uspjeli prodati dio imovine preduzeća. Prikupljeni iznos biće isplaćen povjeriocima opšteg isplatnog reda - rekla je Baraković.

Stečajni postupak u Robnim rezervama RS pokrenut je 17. jula 2017. i do sada je unovčena sva skladištena roba.

U februaru prošle godine 35 radnika je dobilo ukupno 160.902 KM i time je viši isplatni red namiren 100%. Da li će i kada stečaj u ovom propalom preduzeću biti okončan, teško je precizirati, s obzirom na to da su još u toku postupci dokazivanja vlasništva nad pojedinom imovinom.

Jedan od glavnih razloga za pokretanje stečaja u Robnim rezervama RS bio je dug prema Upravi za indirektno oporezivanje BiH koji je u to vrijeme iznosio oko 2,5 mil KM, a Uprava je čak i plijenila imovinu tog preduzeća prije nego što je stečaj otvoren.

Krajem prošle godine Robne rezerve dobile su višemilionski spor protiv UIO BiH pred Višim privrednim sudom u Banjaluci koji je potvrdio prvostepenu presudu kojom se briše hipoteka sa imovine tog propalog preduzeća.

Imovina u Brezičanima prodata je na licitaciji iz četvrtog pokušaja. Na toj lokaciji nalazi se više građevinskih objekata, među kojima su upravna zgrada sa restoranom i pratećim sadržajima, administrativni objekat na ulazu u kompleks, skladište ulja i maziva, zgrada pumpe za gorivo i drugi objekti.

Tagovi: Hifa Oil, Energopetrol
PROČITAJ I OVO
Subvencije za elektrane i dalje izazivaju raskol u EU. Hrvatska stala uz Francusku
ELEKTRANE
Subvencije za elektrane i dalje izazivaju raskol u EU. Hrvatska stala uz Francusku
ZAGREB - Jrvatska je u skupini zemalja EU koje na čelu s Francuskom otklanjaju strožu kontrolu državnih subvencija za elektrane, prema tvrdnjama izvora i dokumentu u koji je Reuters dobio uvid.
Cijene nafte blizu 91 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte blizu 91 dolara
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se u utorak na međunarodnim tržištima blizu razine od 91 dolar, odražavajući nesigurnost ulagača u procjeni opskrbe nakon objave Iraka o planiranom povećanju proizvodnje.
OPEC-ove prognoze potražnje za naftom optimistične
NAFTA
OPEC-ove prognoze potražnje za naftom optimistične
BEČ - Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) optimistična je u prognozama potražnje u ovoj godini, rekao je u ponedjeljak glavni tajnik Haitham Al Ghais, upozorivši da nedostatna ulaganja ugrožavaju energetsku sigurnost.
Cijene nafte u trećem kvartalu porasle više od 25 posto
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte u trećem kvartalu porasle više od 25 posto
LONDON - Cijene nafte prošloga tjedna porasle su i tako povećale dobitke u trećem tromjesečju na više od 25 posto, što je posljedica smanjenja proizvodnje Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i saveznika tog kartela.
TotalEnergies najavio jačanje proizvodnje fosilnih goriva
JAČANJE
TotalEnergies najavio jačanje proizvodnje fosilnih goriva
PARIZ - Francuski energetski div TotalEnergies planira povećati proizvodnju fosilnih goriva u sljedećih pet godina, što je preokret nakon godina pada proizvodnje. Kako najavljuju iz tvrtke, u tom će razdoblju uglavnom povećati proizvodnju ukapljenog naftnog plina za dva od tri posto na godišnjoj razini.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE