Gradska plinara Zagreb spušta cijene plina |
| Objavljeno: 01.08.2025 / 12:34 |
| Autor: SEEbiz |
| ZAGREB - Gradska plinara Zagreb je najavila svojim korisnicima kako će korigirati cijene plina za sljedeću energetsku godinu. To je i u skladu s trendovima u Europi, koja nastoji smanjiti količine potrošenih fosilnih goriva. |
|
U moru poskupljenja, Gradska plinara Zagreb svoje je korisnike obavijestila kako će od 1. listopada ove, pa sve do 30. rujna 2026. godine cijene plina biti – niže. ‘Nastavno na sklopljeni ugovor o opskrbi plinom kategorije Kućanstvo, obzirom na okolnosti na tržištu plina i smanjenja ulaznih cijena za narednu plinsku godinu, ovim putem Vas obavještavamo da će Gradska plinara Zagreb – Opskrba d.o.o. izvršiti usklađivanje visine cijene plina sa stanjem na tržištu plina. Cijena plina za narednu plinsku godinu koja počinje 1.10.2025. i traje do 30.9.2026. bit će niža u odnosu na trenutnu’, stoji u pismu Gradske plinare Zagreb. Poslovni dnevnik navodi kako procjene govore da će će potražnja za plinom u Europi do kraja desetljeća pasti za sedam posto, mahom zbog pojačane elektrifikacije i dominacije obnovljivih izvora energije. To je, pak, posljedica ambicioznog zelenog plana EU. Naime, do 2030. godine je cilj da obnovljivi izvori energije stvaraju čak dvije trećine ukupno proizvedene struje unutar Unije. Tijekom sljedećih pet godina zemlje članice planiraju udvostručiti kapacitete vjetroelektrana i solarnih pogona. Naime, raste udio potrošnje struje u ukupnoj potrošnji energije. Trenutno je na 23 posto, a do 2030. godine se očekuje da će struja imati udio od 30 posto u ukupnoj potrošnji energije. To znači da će se potrošnja fosilnih goriva, poput plina, smanjivati. |
|
|
| Tagovi: #Gradska plinara Zagreb, #cijene plina, #plin |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |