Povjerenik za energetiku Dan Jorgensen rekao je u studenom na parlamentarnom saslušanju da će predstaviti plan tijekom svojih prvih 100 dana na dužnosti, ali je do sada dvaput odgođen.
Plan je prvi put trebao biti objavljen u veljači. EU si je postavila neobvezujući cilj okončanja uvoza ruskog prirodnog plina do 2027. nakon što je 2022. započeo sukob u Ukrajini. Međutim, neke države članice nisu učinile dovoljno na diverzifikaciji opskrbe energijom, a uvoz ruskog plina porastao je prošle godine.
EU se suočava s teškim zadatkom uravnoteženja energetske sigurnosti uz snižavanje cijena kako bi svoju industriju održala konkurentnom u odnosu na konkurente u Kini i Sjedinjenim Državama, gdje su troškovi energije nekoliko puta niži, javlja Nacionalni naftni komitet Srbije.
S druge strane, europski čelnici pozvali su EU i vlasti u Kijevu da intenziviraju razgovore nakon obustave tranzita ruskog plina kroz Ukrajinu, navodi se u zaključcima summita koji su uslijedili nakon pritiska Slovačke, prenosi Reuters. Slovački premijer Robert Fico pokušao je spomenuti ukrajinski tranzit plina - glavnu rutu za ruski plin namijenjen Slovačkoj koju je Kijev zaustavio ranije ove godine - u zaključcima sastanka čelnika Europske unije koji su raspravljali o Ukrajini i obrani. U zaključcima su čelnici EU-a pozvali strane da "pojačaju napore u pronalaženju izvedivih rješenja za pitanje tranzita plina, uzimajući u obzir zabrinutost koju je izrazila Slovačka." Nije bilo spomena o "nastavku" tokova koje je Reuters vidio u ranijem nacrtu.
Europska komisija prethodno je rekla da nema interesa nastaviti dotok ruskog plina kroz Ukrajinu te da postoje alternative. EU je nastojala smanjiti svoju preostalu ovisnost o energiji iz Rusije od početka sukoba u Ukrajini. Diplomat EU rekao je da uključivanje tranzitne reference nije promjena politike, ali je ostavio otvorene rasprave o zabrinutosti Slovačke. Tranzit plina prekinut je nakon što je Ukrajina odbila obnoviti sporazum s Moskvom, jer je pokušavala Rusiju lišiti prihoda za financiranje rata.
Oštećen je tranzit plina preko Slovačke u Europu, a zemlja je također morala tražiti nove rute za primanje ruskog plina. U zaključcima se navodi da gašenje također povećava cijene i potkopava konkurentnost Europske unije.