Đedović Handanović: Prerada nafte 11.000 tona dnevno u travnju |
| Objavljeno: 27.03.2026 / 17:03 |
| Autor: SEEbiz |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, danas je objavila da se i u travnju očekuje prerada sirove nafte od 11.000 tona dnevno, te da će opskrba ostati redovita. |
|
"Unatoč svim izazovima s kojima se Naftna industrija Srbije (NIS) suočava više od godinu dana, rafinerija radi, sirova nafta stiže, i prerada i proizvodnja su porasle u ožujku i nastavit će rasti u travnju, pa se očekuje prerada od 11.000 tona dnevno. Opskrba će ostati redovita", rekla je ministrica. Danas je s članovima Upravnog odbora NIS-a razgovarala o poslovanju tvrtke, radu rafinerije i cijenama naftnih derivata. Izjavila je da NIS proizvodi dovoljno i redovito opskrbljuje druge tvrtke. Prema njezinim riječima, NIS je u ožujku povećao prodaju dizela za 33 posto u odnosu na veljaču. Sastanku su prisustvovali zamjenik predsjednika Upravnog odbora NIS-a Dragutin Matanović te članovi Irena Vujović, Milan Đurić, Dejan Radenković i član Upravnog odbora Skupštine dioničara za nadzor poslovanja, Zoran Grujičić. Đedović Handanović s delegacijom Svjetske banke o podršci projektima u energetskom sektoru Ministrica rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, razgovarala je danas s delegacijom Svjetske banke o novom višegodišnjem programu podrške projektima u energetskom sektoru Srbije, koji bi uključivao financiranje razvoja plinske infrastrukture i nastavak ulaganja u energetsku učinkovitost. Plan je, kako je objasnila, u sljedeće dvije godine izgraditi dva nova plinska interkonekcijska voda sa Sjevernom Makedonijom i Rumunjskom, koja su važna za diverzifikaciju i veću sigurnost opskrbe, objavilo je Ministarstvo rudarstva i energetike. „Kroz program Svjetske banke poboljšali bismo unutarnju mrežu i uklonili uska grla koja utječu na nesmetan transport plina“, rekla je ministrica. Na sastanku se raspravljalo i o mogućnosti razvoja plinske infrastrukture, uključujući i mogućnost transporta vodika, što omogućuje veću fleksibilnost u korištenju infrastrukture u razdoblju energetske tranzicije. Đedović Handanović istaknula je da su u prethodnim godinama postignuti vrlo dobri rezultati na programu „Čista energija i energetska učinkovitost za građane Srbije“, gdje će ukupno više od 50.000 kućanstava smanjiti potrošnju energije i račune. „Zainteresirani smo za nastavak suradnje na podršci u području energetske učinkovitosti, uključujući obnovu javnih zgrada u lokalnim samoupravama - škola, vrtića, bolnica, ali i za nastavak podrške kućanstvima“, izjavila je ministrica. Delegacija Svjetske banke, predvođena menadžericom u području energetike za Europu i Srednju Aziju, Stephanie Gil, izrazila je spremnost da podrži Srbiju u provedbi planiranih prioritetnih energetskih projekata, posebno u plinskom sektoru, naglasivši da je u tom pogledu Srbija pokazala veliki kapacitet i ambiciju te da može biti primjer drugim zemljama u regiji. Sastanku je prisustvovao i direktor ureda Svjetske banke u Srbiji, Nikola Pontara. |
|
|
| Tagovi: #Dubravka Đedović Handanović, #Dragutin Matanović, #Rafinerija Pančevo, #Naftna industrija Srbije, #Svjetska banka |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |
| Kinezi preuzeli vjetroelektranu Alibunar |
| NOVI SAD - Norveški Emergy i njegov nizozemsko-belgijski partner, WV International, završili su prodaju projekta vjetroelektrane Alibunar ukupne snage 168 megavata, a kupac većinskog udjela od 90 posto je hongkonška tvrtka Heavy Energy International, tvrtka-kćer kineskog diva u proizvodnji vjetroturbina SANY Renewable Energy, piše eKapija. |