Đedović Handanović: Pregovaramo o prodaji dijela naftnih rezervi kako ne bi bilo nestašica |
| Objavljeno: 22.03.2026 / 09:33 |
| Autor: SEEbiz / BETA |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da država pregovara s naftnim tvrtkama kako bi pronašla najbolji način i najbolje cijene po kojima će im dati 40.000 tona nafte iz robnih rezervi (oko 15 posto), koju je odlučila pustiti na tržište zbog trenutne situacije s energentima u svijetu. |
|
"Oni apsolutno mogu nastaviti uvoziti po visokoj cijeni, dobiti naše obvezne rezerve po niskoj cijeni, a onda u kombinaciji te dvije mjere mogu nastaviti opskrbljivati tržište i nema nestašica", rekla je Đedović Handanović za Pink televiziju, dodajući da država ima dovoljno rezervi. Ministrica je rekla da nema potrebe da građani paničare i gomilaju zalihe, navodeći da će zemlja prebroditi trenutnu krizu, kao i krizu koju je prebrodila prošle godine kada 100 dana nije imala opskrbu sirovom naftom, a na pumpama nije nedostajalo ništa. „Imali smo NIS-ove pumpe u Vojvodini, gdje su poljoprivrednici točili po 1000 litara. Za to stvarno nema potrebe, jer onda stvara umjetnu potražnju“, rekla je Đedović Handanović. Prema njezinim riječima, nemoguće je predvidjeti kako će se razvijati situacija s naftom na globalnom tržištu. „Poduzeli smo mjere kako bismo zaštitili, prije svega, građane i gospodarstvo od porasta cijene nafte na svjetskom tržištu, koja se gotovo udvostručila u odnosu na siječanj. Dosegla je 118 dolara po barelu tijekom prošlog tjedna, kotacije na Londonskoj burzi jučer su zatvorene na 112 dolara po barelu. To je izuzetno visoka cijena“, rekla je ministrica. Jučer je cijena dizela u Srbiji skočila za četiri dinara - na 212 dinara, a cijena benzina za dva dinara - na 188 dinara. |
|
|
| Tagovi: #Đedović Handanović, #Naftna industrija Srbije, #Gazprom, #sankcije |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Potpisan Ugovor dioničara o upravljanju NIS-om između Vlade Srbije i MOL Grupe |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, potpisala je Ugovor dioničara s MOL Grupom u vezi s budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije (NIS), ali on će stupiti na snagu tek kada MOL kupi ruski udio u NIS-u, objavilo je danas Ministarstvo rudarstva i energetike. |
| Petrol i Shell: Ni povećana marža ne odražava troškove poslovanja |
| LJUBLJANA - Petrol tvrdi da je maksimalna dopuštena marža u Sloveniji i dalje među najnižima u usporedivim zemljama regije i još uvijek ne odražava cijeli rast operativnih troškova. U međuvremenu, Pokret za slobodom smatra da koalicija brine samo o svojim bogatim prijateljima. |
| Završili radovi na magistralnom plinovodu Zabok – Lučko |
| ZABOK - Završetak radova na magistralnom plinovodu Zabok - Lučko vrijednom 80 milijuna eura, svečano je obilježen u ponedjeljak u Zaboku. |
| Drastičan pad cijene plina |
| LONDON - Cijene plina u Europi osjetno su pale u ponedjeljak nakon što su Iran i SAD usuglasili tekst memoranduma o razumijevanju o okončanju rata i najavili otvaranje Hormuškog tjesnaca nakon potpisivanja dokumenta. |
| Cijene nafte potonule nakon najave potpisivanja američko-iranskog sporazuma |
| NEW YORK - Cijene nafte pale su nakon što je predsjednik Donald Trump izjavio da su SAD postigle dogovor s Iranom o ponovnom otvaranju Hormuškog tjesnaca. |