Brent je pao prema 64 dolara po barelu, padajući četvrti put zaredom i dovodeći tjedni gubitak na oko 2%. West Texas Intermediate bio je ispod 61 dolara. OPEC i njegovi saveznici raspravljali su o još jednom velikom povećanju proizvodnih kvota od 411.000 barela dnevno za srpanj, iako još nije postignut nikakav dogovor, rekli su delegati.
Sirova nafta je ove godine pala za oko 14%, dosegnuvši najnižu razinu od 2021. prošlog mjeseca, jer je OPEC+ ublažio ograničenja ponude bržim tempom od očekivanog, baš kada je trgovinski rat predvođen SAD-om predstavljao nepovoljan faktor za potražnju. Podaci ovog tjedna pokazali su još jedan porast američkih komercijalnih zaliha nafte, što je dodatno povećalo zabrinutost zbog viška.
„Fokus se sve više okreće OPEC+ i onome što grupa odluči učiniti s razinama proizvodnje u srpnju“, rekao je Warren Patterson, voditelj strategije roba za ING Groep NV. „Još jedno veliko povećanje za srpanj učvrstilo bi promjenu politike - od obrane cijena do obrane tržišnog udjela.“
Skupina od osam zemalja OPEC+, uključujući de facto lidera grupe Saudijsku Arabiju, održat će virtualni sastanak 1. lipnja kako bi odlučila o razinama ponude u srpnju. Bloombergovo istraživanje trgovaca i analitičara pokazalo je da većina očekuje još jedan porast.
Geopolitika je također bila u fokusu, a sredinom tjedna CNN je izvijestio da američke obavještajne službe sugeriraju da Izrael priprema napad na iranska nuklearna postrojenja, što dovodi do kratkih dnevnih dobitaka. Nakon toga, glavni iranski pregovarač u razgovorima sa SAD-om, ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi, rekao je da je dogovor moguć ako Teheran izbjegne nuklearno oružje, ali ne i ako odustane od obogaćivanja uranija.
Drugdje, šef gospodarstva Europske komisije Valdis Dombrovskis rekao je da bi bilo prikladno sniziti gornju granicu za rusku naftu na 50 dolara po barelu. Trenutna gornja granica od 60 dolara - namijenjena kažnjavanju Moskve zbog rata protiv Kijeva, uz održavanje protoka nafte - ne šteti proizvođaču s obzirom na niže cijene, dodao je.