GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte pod pritiskom zabrinutosti za globalnu potražnju

Cijene nafte pod pritiskom zabrinutosti za globalnu potražnju
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 14.07.2020 / 17:21
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte u utorak su na svjetskim tržištima skliznule prema 42 dolara jer trgovce brine da bi nova ograničenja u SAD-u i Aziji mogla ugroziti oporavak globalne potražnje, i to baš kada se vodeći proizvođači spremaju povećati proizvodnju.

Cijena barela sirove nafte na londonskom se tržištu tako spustila za 42 centa u odnosu na prethodno zatvaranje, na 42,30 dolara. Na američkom je bila niža 49 centi, kliznuvši na 39,61 dolar.

U Kaliforniji, najnapučenijoj američkoj saveznoj državi, u ponedjeljak su ponovno uvedena ograničenja, nakon što su isto već učinile neke druge države, poput Floride i Teksasa. Nova ograničenja također su uvele Azija i Australija, nabraja Reuters.

Takav razvoj situacije potiče zabrinutost za globalne gospodarske izglede i globalnu potražnju za naftom.

Za smjernice u vezi ponude nafte, tržišta pak s nestrpljenjem čekaju vijesti iz Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika, o novoj razini smanjenja proizvodnje. OPEC-ov tehnički odbor sastaje se tokom dana a sutra odbor za monitoring OPEC+, podsjeća Reuters.

Prema važećem sprorazumu, proizvodnja će se još do kraja mjeseca smanjivati za rekordnih 9,7 milijuna barela dnevno a očekuje se da će OPEC+ dogovoriti da se od kolovoza do kraja godine smanjuje za 7,7 milijuna barela dnevno.

Naftno tržište ide u smjeru uspostave ravnoteže budući da potražnja postupno raste, rekao je glavni tajnik OPEC-a u ponedjeljak.

U najnovijem mjesečnom izvješću OPEC procjenjuje da će globalna potražnja za naftom u idućoj godini porasti za rekordnih sedam milijuna barela dnevno ali da će i dalje biti slabija nego prije koronakrize.

Od važnih vijesti za naftna tržišta izdvaja se ona o kineskom uvozu nafte u lipnju, koji je dosegnuo najviše dnevne i mjesečne razine, pokazuju danas objavljeni kineski podaci.

Tržišta će za daljnje smjernice u vezi potrošnje goriva u utorak pratiti najnovije izvješće Američkog instituta za naftu (API), a u srijedu izvješće američke vlade.

Analitičari procjenjuju da će izvješća pokazati tjedni pad zaliha benzina za 900 tisuća barela a zaliha sirove nafte za 2,3 milijuna barela, pokazuju preliminarne procjene ekonomista iz Reutersove ankete.

Odvojeno je OPEC na mrežnim stranicama objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak iznosila 43,38 dolara, što znači da je bila za osam centi niža u odnosu na prošli petak.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE