GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte oštro pale drugi tjedan zaredom

Cijene nafte oštro pale drugi tjedan zaredom
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.11.2022 / 07:59
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Na svjetskim su tržištima cijene nafte oštro pale i prošloga tjedna, drugoga zaredom, jer usporavanje rasta najvećih svjetskih gospodarstava vodi u slabljenje potražnje za energentima.

Cijena barela na londonskom tržištu potonula je prošloga tjedna 8,7 posto, na 87,62 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio gotovo 10 posto, na 80,08 dolara.

Pad cijena posljedica je usporavanja rasta gospodarstava jer zbog toga slabi i potražnja za naftom.

Trgovce najviše zabrinjava daljnji rast broja zaraženih covidom-19 u Kini, što je potopilo nade da će najveći uvoznik nafte u svijetu u kratkom roku ukinuti sva korona ograničenja i tako pridonijeti rastu potražnje za energijom.

Prošloga su tjedna Peking i neki drugi veliki gradovi izvijestili o najvećem broju novozaraženih od početka pandemije.

"Rast broja novih slučajeva covida u Pekingu i drugim gradovima podsjetio nas je da ne treba tako skoro očekivati promjenu u putanji rasta gospodarstva i potražnje za naftom u najvećem svjetskom uvozniku nafte", rekao je Tamas Varga iz PVM-a.

Zbog restriktivnih mjera protiv širenja virusa rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva već se dulje vrijeme usporava.


Očekuje se i daljnje usporavanje rasta američkog gospodarstva, s obzirom da tamošnja središnja banka Fed zbog visoke inflacije najavljuje daljnje povećanje kamatnih stopa.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) ponovo je prošloga tjedna snizila procjenu rasta globalne potražnje za naftom u 2022., po peti put od travnja, ističući covid-19 u Kini, visoku inflaciju i podizanje kamatnih stopa u velikim gospodarstvima.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) podigla je, pak, prognozu rasta potražnje u ovoj godini i podsjetila da 5. prosinca na snagu stupa embargo EU-a na uvoz ruske nafte brodovima, što znači da treba naći zamjenu za oko 1,1 milijun barela nafte dnevno.

No, u 2023. rast potražnje trebali bi zakočiti nepovoljni ekonomski trendovi, procjenjuje IEA.

Tagovi: nafta, cijene nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Gazpromov zaokret prema Kini zasad ne daje rezultate
GUBICI
Gazpromov zaokret prema Kini zasad ne daje rezultate
MOSKVA - Gazprom bi se mogao suočiti s dugim razdobljem lošeg poslovanja, dok pokušava domaćim tržištem i izvozom u Kinu popuniti prazninu nastalu europskim bojkotom.
Petrol s partnerima postavlja punionice za električna vozila na europskoj transportnoj mreži
PROJEKTI
Petrol s partnerima postavlja punionice za električna vozila na europskoj transportnoj mreži
LJUBLJANA - Grupa Petrol, zajedno s tvrtkama Allego, Emobility Solutions i GreenWay, odabrana je za uspostavu infrastrukture za punjenje električnih vozila na koridorima paneuropske prometne mreže TEN-T u okviru projekta Cross-E. Na 238 lokacija bit će postavljeno 911 punionica visokog kapaciteta, pogodnih i za teška električna vozila.
Cijene nafte prošloga tjedna gotovo nepromijenjene
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte prošloga tjedna gotovo nepromijenjene
LONDON - Cijene nafte prošloga tjedna ostale su gotovo nepromijenjene jer najveća svjetska gospodarstva ne rastu dovoljno brzo da bi ojačala potražnja za 'crnim zlatom'.
Vučić: Ne pada nam na pamet da prodajemo EPS
JASNA PORUKA
Vučić: Ne pada nam na pamet da prodajemo EPS
BEOGRAD - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio u petak Lazarevcu da Elektroprivreda Srbije (EPS) neće biti prodata, a da postoji namera da se kupuju druge elektroprivrede u regionu.
Kinezi će graditi pogon za proizvodnju solarnih panela u Srbiji
INVESTICIJE
Kinezi će graditi pogon za proizvodnju solarnih panela u Srbiji
BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović potpisala je u ime Vlade Srbije Memorandum o razumijevanju s kineskom tvrtkom Hunan Rich Photovoltaic Science and Technology o projektima tvornice fotonaponskih panela i solarne elektrane u Srbiji.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE