Cijene nafte iznad 70 dolara, brine opskrba Europe dizelom |
| Objavljeno: 18.07.2025 / 17:06 |
| Autor: SEEbiz |
|
LONDON - Cijene nafte porasle su na međunarodnim tržištima iznad 70 dolara, uz nagađanja ulagača da bi nove sankcije Rusiji mogle omesti opskrbu Europe dizelom. |
|
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 93 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 70,45 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u plusu od jednog dolara. Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po jedan dolar višoj cijeni, od 68,54 dolara. Jučer je zaključila trgovanje u plusu od 1,16 dolara. Trgovce su jučer zabrinuli napadi proiranskih milicija na naftna postrojenja u iračkom Kurdistanu. Proizvodnja nafte u tom dijelu Iraka otprilike je prepolovljena, na oko 140 tisuća do 150 tisuća barela dnevno, zbog napada dronovima koji su oštetili infrastrukturu, rekla su dva dužnosnika za energetiku. Tržišta su shvatila da je opskrba ranjiva na napade u kojima se koristi jednostavna tehnologija, objasnio je Andrew Lipow iz Lipow Oil Associatesa. Pozornost trgovaca zaokupilo novi europski paket sankcija Rusiji. Čelnici članica EU-a postigli su dogovor o mjerama koje uključuju i spuštanje cjenovnog limita za rusku naftu. Osiguravatelji i prijevoznici neće više smjeti servisirati ruske barele čija cijena prekoračuje pomični limit, postavljen 15 posto ispod tržišnog prosjeka. Nove europske sankcije spustit će cjenovni limit za rusku naftu na 47,6 dolara, rekli su diplomati za Reuters. EU više neće uvoziti ni proizvode od ruske nafte, iako zabrana neće obuhvaćati Norvešku, Britaniju, SAD, Kanadu i Švicarsku, dodali su. Sankcije EU-a obuhvaćaju, po navodima predstavnice za vanjsku politiku Kaje Kallas na X-u, i najveću rafineriju ruskog Rosnefta u Indiji. EU je od početka godine iz Indije i Turske uvezao oko 479 tisuća barela goriva dnevno, većinom teškog i lakog dizela, kerozina i mazuta, pokazuju podaci tvrtke Kpler. Indija je najveći uvoznik ruske nafte, a Turska zauzima treće mjesto na ljestvici uvoznika, prema Kplerovim podacima. Danas je dizel s niskim udjelom sumpora u terminskim ugovorima na londonskom tržištu bio za čak 27,70 dolara skuplji od nafte. Razlika u cijeni uvećana je za čak 3,50 dolara, najviše od veljače prošle godine. Poskupljenje signalizira strahovanja tržišta da će Europa ostati bez dizela koji je nabavljala u Indiji, objašnjava Janiv Shah iz Rystad Energyja. SAD nije podržao novi europski paket sankcija pa bi njihova provedba trebala ostaviti brojne 'rupe'. "Utjecaj sniženog cjenovnog limita i sankcija za tankere bit će po našoj ocjeni ograničen. Cijene dizela u Europi mogle bi malo porasti zbog većih problema u logistici i transportu (...), ali utjecaj na trgovinu trebali bi ograničiti izazovi u provedbi mjera", rekao je Aldo Spanier iz BNP Paribasa. Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u četvrtak stajao 69,94 dolara, otprilike kao i dan ranije. |
|
|
| Tagovi: #nafta, #cijene nafte, #Brent nafta, #WTI nafta |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |