Cijene nafte iznad 104 dolara |
| Objavljeno: 22.05.2026 / 20:17 |
| Autor: SEEbiz |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima iznad 104 dolara, uz strahovanja ulagača da mirovni razgovori SAD-a i Irana neće iznjedriti značajniji napredak i nagađanja da bi središnje banke zbog inflacije mogle podići troškove zaduživanja. |
|
Na londonskom se tržištu barelom poslijepodne trgovalo po 1,72 dolara višoj cijeni nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine, od 104,30 dolara. Na američkom tržištu bio je skuplji za 1,48 dolara i stajao je 97,83 dolara. Pred kraj jučerašnje trgovine ulagače je ohrabrila izjava visoko rangiranog izvora u iranskim krugovima da dogovor sa SAD-om nije postignut, ali su razlike u stajalištima ublažene. Sporne točke uključuju obogaćivanje uranija i iransku kontrolu Hormuškog tjesnaca. Američki državni tajnik Marco Rubio istaknuo je pak "dobre znakove" u razgovorima, uz napomenu da bi iranska naplata tranzita u Hormuzu za Washington bila neprihvatljiva. U takvim je uvjetima nafta u Londonu zaključila trgovinu u minusu od 2,44 dolara, kliznuvši na 102,58 dolara. U SAD-u cijena joj je bila niža za 1,91 dolar i iznosila je 96,35 dolara. U petak trgovci su se ponovo fokusirali na sporna pitanja. Teheran je tako signalizirao da ne pristaje na američko preuzimanje uranija obogaćenog 60 posto, a ustraje i na naplati tranzita. Donald Trump je sugerirao da bi mogao pričekati nekoliko dana na "prave odgovore" Teherana. Analitičari ING-a procjenjuju da će "veliki segment" tržišta biti skeptičan prema najnovijim pozitivnim signalima iz Teherana i Washingtona. - Već nekoliko puta činilo se da je dogovor blizu, a onda su pregovori propali, podsjećaju Ewa Manthey i Warren Pattersson. |
|
|
| Tagovi: #nafta, #cijene nafte, #Brent nafta, #WTI nafta |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |