GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte blizu 66 dolara

Cijene nafte blizu 66 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.04.2021 / 16:57
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima blizu 66 dolara, poduprte poboljšanim procjenama potražnje zbog naznaka oporavka gospodarstava od posljedica pandemije koronavirusa.

Na londonskom je tržištu cijena barela pala 24 centa u odnosu na prethodno zatvaranje, na 66,34 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u plusu 2,91 dolar.

Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo po 36 centi nižoj cijeni, od 62,79 dolara. Jučer je zaključio trgovanje u plusu 2,97 dolara.

Cijene je jučer potaknula procjena Međunarodne agencije za energetiku (IEA) da će se globalna potražnja izjednačiti s ponudom u drugoj polovini godine i da će proizvođači možda morati na tržište plasirati dodatna dva milijuna barela nafte dnevno kako bi je podmirili.

I IEA i Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) podigle su procjene rasta potražnje u ovoj godini, na 5,7 milijuna barela dnevno, odnosno na 5,95 milijuna barela dnevno.

Dodatnu potporu cijenama pružilo je i tjedno izvješće američke vlade o zalihama, koje je pokazalo pad zaliha sirove nafte u prošlom tjednu za 5,9 milijuna barela. Na istočnoj obali SAD-a zalihe sirovne nafte spustile su se na rekordno nisku razinu.

Isporuke benzina na tržište, pokazatelj američke potrošnje goriva, porasle su u prošlom na 8,9 milijuna barela dnevno, najvišu razinu od kolovoza, objavila je vlada.

Potporu cijenama pružaju i poboljšani izgledi za oporavak gospodarstva od koronakrize. Međunarodni monetarni fond (MMF) nedavno je podigao procjenu rasta svjetskog gospodarstva u ovoj godini na šest posto.

Proizvođači paralelno ograničavaju opskrbu, iako su ove godine blago popustili ograničenja.

Kontrola ponude i oporavak gospodarstva trebali bi cijenama nafte pružiti priliku da se probiju iz uskog raspona u kojem su se kretale u posljednje vrijeme, procjenjuju analitičari Goldman Sachsa.

Odvojeno je OPEC jutros na svojoj internetskoj stranici priopćio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u srijedu iznosila 63,39 dolara, što znači da je porasla 1,54 dolara u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE